لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

قالیباف: دو دهه گذشته به آموزش و پرورش ضربه زده‌ایم و باید پاسخگو باشیم


محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی - آرشیو
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی - آرشیو

در حالی که مجلس تاکنون دو گزینه پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارت آموزش و پرورش را رد کرده است، رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید اگر در دولت نقشی اثرگذار داشت «تمشیت وزارت آموزش و پرورش» را بر عهده می‌گرفت.

وزیر وقت آموزش و پرورش ایران ۲۶ خرداد سال ۱۴۰۰ اعلام کرد طی یک سال گذشته، سه میلیون دانش‌آموز در ایران ترک تحصیل کرده‌اند. یک کارشناس آموزشی نیز گفت بدون کمک‌های پراکنده نیکوکاران، تعداد کودکان بازمانده از تحصیل می‌توانست دو برابر این رقم باشد.

بیشتر کودکان بازمانده از تحصیل «یا به ابزار هوشمند مثل موبایل و تبلت دسترسی ندارند یا در مناطقی زندگی می‌کنند که اینترنت در آن جا نیست.»

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه در «اجلاسیه کنگره ملی هم‌فکری بسیج دانش‌آموزی» با تأکید بر این که با وجود سند تحول، وزارت آموزش و پرورش وزارت آموزش و پرورش تاکنون مدیریت باثباتی نداشته، گفت، وقتی حکمرانی و تعلیم و تربیت ایراد دارد «چه انتظاری از این حوزه داریم.»

او با اذعان به این که «طی دو دهه گذشته به آموزش و پرورش ضربه زده‌ایم»، خاطرنشان کرد، با وجود سند تحول پیش‌بینی شده، آموزش و پرورش یک دهه زمین مانده و «ما مسئولان باید نسبت به آن پاسخگو باشیم.»

وزارت آموزش و پرورش ۱۵ آبان ماه بدون ارائه آماری از میزان خودکشی و خشونت، اعلام کرد میزان خطرپذیری دانش‌آموزان طی شش سال گذشته «۱۰ برابر» افزایش یافته و «خشونت» و «خودکشی» در سه سال گذشته از خطرهای تهدیدکننده دانش‌آموزان است.

در این گزارش، هشدار داده شد که بخش قابل توجهی از دانش‌آموزان «در معرض خطر» هستند و به «اقدامات فوری و تخصصی» نیاز دارند و بی‌توجهی به آنان، بروز اختلالات روانی مثل «اضطراب، افسردگی و خشم» را افزایش خواهد داد.

«آزار جنسی»، «فرار از منزل یا مدرسه»، «فقر شدید» و «بی‌خانمانی»، « بدسرپرستی»، و «سوءمصرف مواد مخدر» از دیگر مخاطراتی عنوان شده که دانش‌آموزان با آن روبه‌رو هستند.

بحران در آموزش و پرورش ایران در حالی است که طی ماه‌های گذشته معلمان سراسر کشور نسبت به میزان درآمد خود و تأمین معیشت بارها اعتراض کرده‌اند و خواستار اجرای لایحه رتبه‌بندی شده‌اند. لایحه‌ای که به گفته مقامات ۱۵ هزار میلیارد تومان برای دولت بار مالی دارد.

XS
SM
MD
LG