لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۸

ادامه واکنش‌های جهانی به بازداشت ترانه علیدوستی؛ بینال ونیز هم اعتراض کرد


بینال ونیز که شامل مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلف از جمله جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز است، با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از ترانه علیدوستی، خواستار آزادی این بازیگر سرشناس و تمامی مخالفانی شد که توسط رژیم سرکوبگر ایران زندانی شده‌اند.

این سازمان بازداشت ترانه علیدوستی بازیگر محبوب فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی که برنده جایزه اسکار شد، و اجرای احکام اعدام اخیر در این کشور را بخشی از رویکرد خشونت‌آمیز حکومت ایران برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز زنان و مردان جوان ایرانی توصیف کرد.

بینال ونیز در بیانیه خود می‌گوید که به نهادها و شخصیت‌هایی در سراسر جهان می‌پیوندد که خواستار توقف فوری هر نوع سرکوب معترضان توسط حکومت ایران، و آزادی ترانه علیدوستی، و تمامی ناراضیانی که بی‌دلیل بازداشت شده‌اند، هستند.

این سازمان در ادامه بر موضع قاطع خود علیه رژیم بی‌رحم و سرکوبگری که از خشونت، خون‌ریزی، و روش‌های نامناسب دیگر برای سرکوب معترضانی که به دنبال آزادی، حقوق شهروندی و مطالبات مشروع خود در گردهمایی‌هایی خیابانی مسالمت‌آمیز هستند، تأکید کرد.

در پایان این بیانیه، بینال ونیز و جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز همراهی خود را با سایر سازمان‌های فرهنگی و جشنواره‌های سینمایی جهان در حمایت از دختران و پسران ایرانی که به شدت مورد ظلم و ستم قرار می‌گیرند، اعلام کردند.

ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی

بازداشت ترانه علیدوستی که در حمایت از معترضان حجاب اجباری خود را از سر برداشت و به سرکوب خشونت‌آمیز حکومت اعتراض کرد، با انتقادات داخلی و خارجی زیادی همراه شده است

جشنواره‌های سینمایی کن و لوکارنو از نخستین فستیوال‌هایی بودند که که به حکومت ایران اعتراض کردند

تعدادی از نهادهای مهم سینمایی اروپا از جمله آکادمی فیلم اروپا، آکادمی فیلم آلمان، ائتلاف بین‌المللی برای فیلمسازان در خطر، و چند جشنواره فیلم از جنبه برلین و روتردام نیز با انتشار بیانیه مشترکی ضمن حمایت از ترانه علیدوستی، خواستار آزادی فوری این بازیگر ایرانی از زندان اوین شدند.

ترانه علیدوستی که از هنرمندان منتقد حکومت ایران محسوب می‌شود، سه‌شنبه ۲۶ آذر با یورش مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد ‌و در حال حاضر در اوین زندانی است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG