لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

ترانه علیدوستی به ممنوع الفعالیت کردن تعدادی از بازیگران واکنش نشان داد


ترانه علیدوستی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود عملکرد سازمان سینمایی را در قبال هنرمندان، «اعمال زور» دانست و نوشت: «می‌خواهید پنج شش نفرمان را بی‌محاکمه و بدون جرم ممنوع‌الکار کنید و اما ممنوع از چه کاری؟ چه رقت‌بار که این امر، که بناست قیمتش عمر و سرمایه افراد باشد، عملی است تا این حد عبث.»

او ادامه داد:«چیزی که مرتکبش هستید، قانون‌مداری نیست. آنچه مرتکبش هستید اعمال زور است. با بادی به غبغب قصد دارید اسم بد‌ها را اعلام کنید تا با تهدید معاش آن‌ها عبرتی برای بقیه بسازید، بلکه قافیه از دست نرود. اما قافیه از دست رفته است.»

او ادامه داد: «چه بسیار فیلم‌هایی که شما نخواستید و ساخته شدند، چه بسیارتر آن‌ها که نخواستید و دیده شدند… در دنیای امروز صدای هنرمند بدون شما هم شنیده می‌شود و به دورترین گوشه‌های این کره می‌رسد.»

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی ۲۵ مرداد گفته‌ بود: «اسامی هنرمندانی که دچار ممنوع‌الکاری می‌شوند، هفته آینده اعلام و وضعیت سینماگرانی که در ماجرای بیانیه مربوط به خوزستان و حاشیه‌های جشنواره کن دچار مشکل شدند، مشخص می‌شود.»

بیانیه خوزستان یا جنبش «تفنگت را زمین بگذار» نامه‌ای است با امضای ۱۷۰ نفر از هنرمندان کشور که همزمان با حادثه فروریزی ساختمان «متروپل» در آبادان و با اشاره به سرکوب مردم عزادار توسط نیروهای امنیتی از آنها خواست تا به جای مقابله با مردم به کمک آنها بشتابند.

مقامات امنیتی، چندی بعد شماری از امضا‌کنندگان این نامه از جمله محمد رسول‌اف و جعفر پناهی را دستگیر و روانه زندان کردند و از بقیه هنرمندان هم خواستند تا امضای خود را پس بگیرند.

برخی بازیگران فیلم «برادران لیلا» همچون ترانه علیدوستی، نوید محمد زاده، فرشته حسینی و پیمان معادی هم بعد از حضور در جشنواره کن تهدید به ممنوع‌الکاری شدند.

XS
SM
MD
LG