لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

نامه‌ سرگشاده‌ چهره‌های هنری و ادبی جهان: ترانه علیدوستی باید بی‌درنگ آزاد شود


ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی

تعدادی از هنرمندان مشهور سینما و تئاتر جهان و نویسندگان مطرح بین‌المللی با انتشار نامه‌ای سرگشاده ضمن اعتراض به بازداشت ترانه علیدوستی، خواستار آزادی فوری این بازیگر ایرانی از زندان اوین شدند.

این نامه سرگشاده توسط چهره‌های سرشناسی مانند اما تامپسون، مارک رایلنس، مارک رافالو، کن لوچ، مایک لی، استیو مک‌کوئین، ایان مک‌کلن، دیوید هیر، جولیا استیونسون، و سپیده معافی بازیگر ایرانی آمریکایی امضا شده است.

در بخشی از این تومار اعتراضی نوشته شده است که مقامات حکومت ایران به‌طور برنامه‌ریزی‌ شده تصمیم گرفتند که ترانه را پیش از کریسمس بازداشت کنند تا مطمئن شوند که هنرمندان بین‌المللی در این دوران تمرکز کمتری روی این موضوع داشته باشند.

آنها در ادامه این نامه نوشته‌اند: «اما حواس ما پرت نیست. ما خشمگین هستیم. ترانه علیدوستی مانند تمامی شهروندان ایران از آزادی بیان و تشکل برخوردارند و نباید به‌صورت خودسرانه بازداشت و زندانی شوند.»

ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی

امضاکنندگان ضمن اعلام همبستگی با ترانه علیدوستی خواستار آزادی فوری و بازگشت سالم او به خانواده‌اش شدند.

آنها در ادامه می‌افزایند که ترانه علیدوستی را به دلیل اعتراض به اعدام محسن شکاری، نخستین معترضی که به دلیل مشارکت در اعتراضات سراسری اخیر ایران به مرگ محکوم شده بود، دستگیر کردند.

ترانه علیدوستی که از هنرمندان منتقد حکومت ایران محسوب می‌شود، سه‌شنبه ۲۶ آذر با یورش مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد ‌و در حال حاضر در اوین زندانی است.

اعتراضات اخیر پس از کشته شدن مهسا امینی در ماه شهریور که در بازداشت پلیس اخلاق ایران بود، آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

بازداشت ترانه علیدوستی که در حمایت از معترضان حجاب اجباری خود را از سر برداشت و به سرکوب خشونت‌آمیز حکومت اعتراض کرد، با انتقادات داخلی و خارجی زیادی همراه شده است.

تعدادی از سینماگران ایرانی با تجمع مقابل زندان اوین خواستار آزادی ترانه علیدوستی شدند. هنرمندانی مانند اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی نیز با انتشار مطالب مختلفی در شبکه‌های اجتماعی از این بازیگر سرشناس حمایت کردند.

فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی و با بازی ترانه علیدوستی به‌عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان اسکار در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد.

برخی از جشنواره‌های بین‌المللی سینمایی مانند کن و لوکارنو با انتشار پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به بازداشت ترانه علیدوستی اعتراض کردند.

در روزهای اخیر انتقاد هنرمندان از مقامات، و حتی علی خامنه‌ای رهبر حکومت ایران به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است و حتی حمید فرخ‌نژاد، از بازیگران سرشناس ایرانی، او را «دیکتاتور»، «زورگو»، «بی‌جربزه»، «نابالغ»، و «ظالمی» محکوم به فنا توصیف کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG