لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۱

ادامه تجمع مقابل زندان اوین؛ هنرمندان پیگیر وضعیت ترانه علیدوستی «تهدید» شدند


ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی

تعدادی از سینماگران ایرانی چهارشنبه برای چهارمین روز متوالی با تجمع مقابل زندان اوین خواستار آزادی ترانه علیدوستی بازیگر سرشناس ایرانی شدند.

در تصاویری که از این سینماگران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، چهره‌هایی مانند بابک کریمی، رضا درمیشیان، رضا اخلاقی‌راد، سپیده ابطحی، مینا اکبری، مهسا ابراهیم‌زادگان، ثمین مهاجرانی، و نادره حکیم‌الهی، مادر ترانه علیدوستی، دیده می‌شوند.

تجمع‌های مشابهی نیز روزهای یکشنبه، دوشنبه، و سه‌شنبه با حضور سینماگران ایرانی در حمایت از ترانه علیدوستی برگزار شده بود.

این در حالی است بر اساس برخی گزارش‌ها، از سه‌شنبه تماس‌های تهدید‌آمیز با این هنرمندان آغاز شده است و نهادهای امنیتی از آنها خواسته‌اند که از تجمع مقابل زندان اوین خودداری کنند.

گفته می‌شود که نیروهای امنیتی مستقر در اطراف زندان اوین نیز به تجمع‌کنندگان هشدار داده‌اند که بدون توجه به موقعیت و جایگاه این سینماگران، آنها را با خشونت بازداشت خواهند کرد.

علی‌رغم این تهدیدها تجمع اعتراضی هنرمندان مقابل زندان اوین برای پیگیری وضعیت ترانه علیدوستی چهارشنبه نیز برگزار شد.

او شنبه ۲۶ آذر با یورش مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد و در بند ۲۰۹ اوین زندانی است. هرچند که جزئیات زیادی از وضعیت ترانه علیدوستی در اوین در دست نیست ولی گفته می‌شود که این بازیگر را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند.

ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی از هنرمندان منتقد حکومت ایران محسوب می‌شود که در حمایت از اعتراضات سراسری اخیر حجاب اجباری را از سر برداشت ‌و در شبکه‌های اجتماعی به سرکوب خشونت‌آمیر معترضان توسط حکومت و اعدام جوانان اعتراض کرد.

بازداشت ترانه علیدوستی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی داشت و بسیاری از هنرمندان، شخصیت‌های برجسته و چهره‌های سرشناس به شدت از حکومت ایران انتقاد کردند.


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز سه‌شنبه بازداشت ترانه علیدوستی را محکوم کرد.

او در کنفرانس کنفرانس خبری خود گفت: «ما بازداشت ترانه علیدوستی را محکوم می‌کنیم. متأسفانه خانم علیدوستی نیز به صف هزاران ایرانی دیگری که صرفاً به دلیل اعتراض مسالمت‌آمیز بازداشت شده‌اند، پیوسته است.»

ند پرایس در ادامه گفت که ترانه علیدوستی تازه‌ترین چهره فرهنگی است که به تعداد زیادی از بازیگران، روزنامه‌نگاران، دانشجویان، ورزشکاران، وکلا، و مدافعان حقوق بشر در زندان می پیوندد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرد که بازداشت چهره‌هایی مانند ترانه علیدوستی «بخشی از تلاش حکومت ایران برای ایجاد ترس و سرکوب این اعتراضات مسالمت‌آمیز است.»

در هفته‌های اخیر بسیاری از هنرمندان ایرانی ضمن حمایت از اعتراضات سراسری، به انتقاد از سرکوب خشونت‌آمیز حکومت پرداختند که امری بی‌سابقه محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG