لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

تجمع دوباره سینماگران مقابل اوین در حمایت از ترانه ‌علیدوستی؛ واکنش اصغر فرهادی


ترانه‌ علیدوستی
ترانه‌ علیدوستی

واکنش‌ها به بازداشت ترانه‌ علیدوستی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد و در ساعات گذشته بسیاری از هنرمندان، شخصیت‌های برجسته، و چهره‌های سرشناس به حبس این بازیگر ایرانی در زندان اوین اعتراض کرده‌اند.

سه‌شنبه ۲۹ آذر، تعدادی از سینماگران ایرانی برای سومین روز متوالی با تجمع مقابل زندان اوین خواستار آزادی ترانه علیدوستی شدند.

تجمع‌های مشابهی نیز روزهای یکشنبه و دوشنبه با حضور سینماگران ایرانی در حمایت از این بازیگر سرشناس مقابل زندان اوین برگزار شده بود.

ترانه علیدوستی شنبه ۲۶ آذر با یورش مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد و در حال حاضر در زندان اوین است.

ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی

او از هنرمندان منتقد حکومت ایران محسوب می‌شود که در حمایت از اعتراضات سراسری اخیر حجاب اجباری را از سر برداشت و در شبکه‌های اجتماعی به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان توسط نیروهای امنیتی و اعدام جوانان اعتراض کرد.

هنوز جزئیات زیادی درباره اتهامات رسمی ترانه علیدوستی و دلایل بازداشت او منتشر نشده است.

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی برنده جایزه اسکار، یکی از چهره‌هایی بود که به بازداشت ترانه علیدوستی واکنش نشان داد.


آقای فرهادی در حساب کاربری خود در اینستاگرم با اشاره به تجربه همکاری با ترانه علیدوستی در چهار فیلم سینمایی، نوشت که «او به خاطر حمایت به‌حق از هموطنان خود و مخالفت با حکم‌های ناعادلانه در زندان است. اگر این حمایت‌ها جرم است، ده‌ها میلیون نفر در این سرزمین مجرمند.»

این کارگردان ایرانی در ادامه نوشت که «در کنار ترانه می‌ایستم و خواهان آزادی او، و همکاران دیگرم جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، به همراه تمام زندانیان کمتر شناخته‌شده‌ای هستم که جرمی جز تلاشی انسانی برای داشتن یک زندگی بهتر مرتکب نشده‌اند.»

برخی از جشنواره‌های بین‌المللی سینمایی مانند کن یا لوکارنو نیز با انتشار پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از ترانه علیدوستی حمایت کردند.

او با بازی در فیلم‌هایی مانند درباره الی، مادر قلب اتمی، فروشنده، و برادران لیلا که در جشنواره‌های برلین و کن اکران شدند، یکی از چهره‌های جهانی سینمای ایران محسوب می‌شود.

فروشنده به کارگرانی اصغر فرهادی و با بازی ترانه علیدوستی به‌عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان اسکار در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG