لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۷

بازداشت هنرمند معترض به جمهوری اسلامی؛ ترانه علیدوستی: سکوت یعنی حمایت از ظلم و ظالم


عکس و متن اعتراض ترانه علیدوستی در اینستاگرام
عکس و متن اعتراض ترانه علیدوستی در اینستاگرام

یک هفته پس از انتقاد ترانه علیدوستی از اعدام محسن شکاری، گزارش‌ها حاکی از بازداشت این بازیگر توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی پس از تفتیش خانه‌اش است.

روزنامه اعتماد چاپ تهران، روز شنبه ۲۶ آذر به نقل از مینا اکبری مستندساز، بازداشت خانم علیدوستی را گزارش کرد و نوشت از علت بازداشت و نهاد بازداشت‌کننده اطلاعی در دست نیست.

ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی، بازیگر شناخته‌شده، بارها از اعتراضات سراسری حمایت کرده و عکس بدون حجاب خود را با شعار «ژن، ژیان، ئازادی» به عنوان عکس پروفایل خود در اینستاگرام قرار داده است.

او در پست آخر اینستاگرام خود با تأکید بر این که سکوت یعنی «حمایت از ظلم و ظالم»، نوشته بود: «بنشینید و منتظر عواقب این خون‌خواری باشید.»

ترانه علیدوستی، روز یک‌شنبه ۱۵ آبان در استوری اینستاگرام خود متنی در حمایت از اعتراضات مردم ایران منتشر کرد و نوشت: «می‌مانم، از کار دست می‌کشم. کنار خانواده‌های زندانی‌ها و کشته‌شده‌ها می‌ایستم و حق‌خواهشان خواهم بود.»

این بازیگر شناخته‌شده همچنین افزود: «برای خانه‌ام می‌جنگم. برای ایستادن پای حقم هر هزینه‌ای که باشد می‌دهم. و مهمتر از همه به آن چه امروز با هم می‌سازیم، ایمان دارم.»

او با با تکرار شعار «زن زندگی آزادی»، نوشت: «در آبان خونین ۹۸، وقتی نوشتم بر خلاف باور قبلی‌ام ما شهروند نیستیم، هرگز نبودیم. ما اسیریم، میلیون‌ها اسیر» این روز را می‌دیدم.»

خانم علیدوستی با تأکید بر این که «پاسپورت یا اقامت هیچ جا را جز ایران» ندارد، گفت: «مثل این همه مردم به جان آمده به‌پاخاسته وقتی حقم را فریاد می‌زنم، سرم را بالا می‌گیرم و صاف توی چشمانتان نگاه می‌کنم. این شجاعت را از زنان سرزمینم به ارث برده‌ام که سال‌ها است هر روز زندگی‌شان را با مقاومت و برابری‌طلبی آغاز، و با رویای آزادی به پایان می‌برند.»

XS
SM
MD
LG