لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

مقام ارشد امنیتی ایران «ارائه تضمین» را بخشی از «توافق خوب» هسته‌ای دانست


علی شمخانی
علی شمخانی

در حالی که گفت‌و‌گوهای وین در تلاش برای احیای برجام به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی و ارائه تضمین را بخش جدایی‌ناپذیر یک «توافق خوب» هسته‌ای با قدرت‌های جهانی دانست.

علی شمخانی روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن در توییتی آن چه را که او «بدعهدی اثبات‌شده آمریکا» نامید، «مهمترین عامل تهدیدکننده هر گونه توافق» خواند و گفت: «رفع واقعی تحریم‌ها یعنی بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی قابل اتکا و پایدار.»

شمخانی پیشتر در توییتی که نشان از ناامیدی او از وضعیت مذاکرات هسته‌ای در وین داشت گفته بود برای او قطعی شده است که کار نمایندگان جمهوری اسلامی در مذاکرات برای پیشبرد مواضع تهران «لحظه به لحظه» سخت‌تر می‌شود.

در این حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیش‌بینی کرده است «آهنگ پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین کندتر خواهد بود، زیرا ما در مراحل نهایی مذاکراتی پیچیده هستیم.»

پرایس در کنفرانس خبری روز دوشنبه، ۲۵ بهمن، گفت: «در دوران نهایی هستیم تا ببینیم آیا بازگشت متقابل به تبعیت از برجام امکان‌پذیر است یا نه.»

به گفته او، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان، بریتانیا، و اتحادیه اروپا همه می‌خواهند هر چه زودتر مذاکرات به نتیجه برسد، چرا که به‌زودی پیشرفت‌های هسته‌ای ایران دیگر مزایای توافق سال ۲۰۱۵ برجام را نخواهد داشت.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در تماسی تلفنی با حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، گفت زمان آن رسیده است که با تمامی توان برای رسیدن به توافق تلاش شود؛ چرا که او اعتقاد دارد رسیدن به توافق امکان‌پذیر است.

شبکه سی‌ان‌ان هفته پیش به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، معتقد است که با توجه به سرعت پیشروی برنامه هسته‌ای ایران، واشنگتن تا پایان فوریه فرصت دارد تا توافق هسته‌ای ایران را نجات دهد، در غیر این صورت آمریکا باید مسیر خود را تغییر دهد و تلاش‌های تهاجمی را برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای آغاز کند.

مذاکرات غیرمستقیم دولت آمریکا با جمهوری اسلامی در وین از چند ماه پیش در جریان بوده است. جو بایدن بعد از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از برجام، گفت اگر ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد، او نیز آمریکا را به توافق هسته‌ای باز می‌گرداند.

XS
SM
MD
LG