لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

توقف نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم، از شروط سنای آمریکا برای لغو تحریم‌های فرا برجامی


تصویری از ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
تصویری از ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

پیش‌نویس قطعنامه‌ای تنظیم‌شده توسط باب منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، و لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه عضو این کمیته، شرایط لغو تحریم‌ها و همکاری با ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای را برای دولت جو بایدن تعیین می‌کند.

هنوز مشخص نیست تدوین‌کنندگان چه زمانی پیش‌نویس را برای رأی‌گیری به کمیته ارائه کنند اما آنها کلیه نگرانی‌ها در مورد ایران را در آن گنجانده و راه را نیز برای کمک مستقیم ایالات متحده به ایران برای ادامه فعالیت‌های اتمی که کاربرد غیرنظامی داشته باشد، فراهم کرده‌اند.

در صورت توافق در مذاکرات وین، سناتورها منندز و گراهام با استناد به یکی از مفاد قانون اساسی ایالات متحده، ضرورت کسب نظر سنا و تصویب مفاد توافق را به عنوان شرط تعیین کرده‌اند.

به نظر آنها یکی از مفاد توافق باید این باشد که ایران غنی‌سازی بومی و فرآوری سوخت مصرفی را کنار بگذارد. در آن صورت سناتورها پیشنهاد می‌کنند آمریکا تحریم‌ها فرای برجام را لغو کند.

در درجه اول آنها می‌گویند آمریکا تحریم‌های اولیه را لغو کند، و لغو تحریم‌های ثانویه را مشروط به این کرده که ایران دخالت در کشورها، حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر، گروگان‌گیری و اقداماتی که ثبات منطقه را برهم می‌زند متوقف کند.

سناتور منندز و گراهام به حرف ایران نیز اعتماد نکرده و می‌خواهند در صورتی که دو طرف به این مرحله برسند، اقدامات ایران در این زمینه‌ها راستی‌آزمایی شود.

این دو سناتور می خواهند آمریکا یک سیاست یکسان و مشخص در این زمینه در رابطه با خاورمیانه داشته باشد...سیاستی که تضمین کند هیچ کشوری در خاورمیانه غنی‌سازی بومی و در نتیجه فرآوری سوخی هسته‌ای نداشته باشد.

از این رو، آنها در پیش‌نویس خود پیشنهاد کرده‌اند ایالات متحده با اختصاص بودجه و متخصص، یا بانک سوخت اتمی قزاقستان را گسترش دهد یا بانک دیگری مختص خاورمیانه پایه‌گذاری کرده و دیگر کشورها را تشویق به همکاری کند.

آنها معتقدند چنین عملی می‌تواند به رقابت تسلیحات اتمی در خاورمیانه پایان دهد. این پیش‌نویس هنوز به کمیته روابط خارجی سنا ارائه نشده است.

روز دوشنبه هفته جاری یک روز پیش از ازسرگیری دور هشتم مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای برجام، ٣٣ سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار آن شدند که نظر آنها را در مورد بازگشت احتمالی مجدد به توافق هسته‌ای با ایران لحاظ کند.

مقامات دولت جو بایدن بارها گفته‌اند که دیپلماسی بهترین مسیر برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما در صورت شکست مذاکرات به «سایر گزینه‌ها» رو می‌آورند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG