لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

مایک پنس: اگر متحدان اروپایی برجام را تقویت نکنند، از آن خارج می‌شویم


دیدار معاون رئیس جمهوری آمریکا با رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، در اورشلیم
دیدار معاون رئیس جمهوری آمریکا با رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، در اورشلیم

مايک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با «رووین ریولین» رئیس جمهوری اسرائیل، اعلام کرد که پرزیدنت دونالد ترامپ متعهد است که اگر متحدان اروپایی مفاد برجام را در چارچوب جلوگیری دائمی از دسترسی ایران به تسلیحات اتمی تقویت نکنند، از آن خارج شود.

آقای پنس که به اورشلیم سفر کرده است روز سه‌شنبه سوم بهمن در دیدار با رئیس جمهوری اسرائیل بار دیگر با اشاره به سخنرانی روز گذشته خود در مجلس اسرائیل و راهبرد پرزیدنت ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران، از عمق تعهد واشنگتن در حمایت از اسرائیل خبر داد.

مایک پنس در دیدار با رئیس جمهوری اسرائیل درباره جمهوری اسلامی ایران چه گفت

او گفت: «ما همچنان دوشادوش یکدیگر در مقابل تهدیدات کشور نخست حامی تروریسم، ایران، می‌ایستیم. شما می ‌انید این آخرین باری است که پرزیدنت ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران در چارچوب توافق اتمی را اجرا کرد. این پیامی است به متحدانمان در اروپا که زمان آن فرا رسیده که تغییراتی در توافق اتمی با ایران ایجاد کنند. یعنی تبصره های زمان دار در توافق خارج شده و به جای آن، مجازات‌های اعمال تحریم در صورت وقوع تخطی در هر زمانی اجرا شود.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه با این کار جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی گرفته می‌شود، اضافه کرد: «شما این تعهد را از سوی ما دارید. ما با همکاری نزدیک با همپیمانانمان آنرا بدست خواهیم آورد. حال اگر متحدانمان به ما نپیوستند، پرزیدنت ترامپ به صورت شفاف گفته است که از توافق اتمی خارج خواهد شد. ما امیدواریم که در ماههای آتی این توافق تقویت شود، تا بتواند به امنیت منطقه، اسرائیل و منافع آمریکا کمک کند.»

آغاز ساخت سفارت آمریکا در اسرائیل

آقای پنس، در این دیدار همچنین از آغاز عملیاتی شدن ساخت و ساز سفارت آمریکا در اورشلیم بنا به دستور پرزیدنت ترامپ خبر داد. آمریکا هم اکنون یک ساختمان کنسولی در اورشلیم دارد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «تصمیم پرزیدنت ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، شفافترین پیامی است که ایالات متحده درباره پایبندی خلل ناپذیری نسبت به اسرائیل دارد. همانگونه که من روز گذشته در کنست اعلام کردم، پرزیدنت ترامپ به وزارت خارجه و شخص سفیرمان آقای فریدمن دستور داده که انتقال سفارت به اینجا، اورشلیم، را تا پایان سال آتی کامل کند. ما مشتاقانه در انتظار تکمیل این کار هستیم، که به عنوان نمادی از تعهد پایدار و اتحاد بین ما و دولت اسرائیل و مردم بزرگتان خواهد بود.»

در این دیدار، آقای ریولین، آقای پنس را دوست بسیار خوب مردم اسرائیل خطاب کرد و ابراز امیداوری کرد که تصمیم پرزیدنت ترامپ به انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم به آغاز مذاکرات بین مقامات کشورش و فلسطینیها منجر شود.

اسرائیل تمامی اورشلیم را پایتخت ابدی خود می داند، این در حالیست که فلسطینی‌ها امیداورند که بخش شرقی این شهر کهن به عنوان پایتخت آینده کشورشان به رسمیت شناخته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG