لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

معاون رئیس جمهوری آمریکا به اردن سفر کرد؛ دیدار مایک پنس با پادشاه اردن


مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و همسرش پس از دیدار با عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر به اردن سفر کردند.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه اول بهمن هنگام بازدید رسمی از امان پایتخت اردن گفت که توافق واشنگتن با راه حل دو کشوری برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، منوط به قبول آن توسط طرفین اصلی این مناقشه است.

او گفت: «پرزیدنت ترامپ با شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل تصمیمی تاریخی گرفت، اماهمزمان بر تعهد آمریکا به حفظ نقش اردن به عنوان متولی اماکن مذهبی، عدم موضعگیری واشنگتن در مورد مرزهای بین فلسطینیان و اسرائیل، و تعیین وضعیت نهایی که کم و کیف آن باید در مذاکرات معیین شود، به روشنی تاکید کرده است.»

او اضافه کرد: «اگر اسرائیل و فلسطینی‌ها در مورد راه حل دو کشوری توافق کنند آمریکا نیز در مورد آغاز مجدد روند صلح متعهد است.»

عبدالله دوم پادشاه اردن نیز بر اهمیت وضعیت نهایی شهر اورشلیم و محوری بودن آن در برقراری صلحی پایدار بین اسرائیل و فلسطینیان تاکید کرد.

او گفت: «از نظر ما اورشلیم مسئله بسیار مهمی برای مسلمانان و مسیحیان است؛ همانطور که برای یهودی‌ها نیز خیلی اهمیت دارد. اورشلیم کلید صلح در منطقه و کلید مبارزه موثر مسلمانان با افراط گرایی ست. هم اکنون با توجه به افزایش دلسردی و نا امیدی، با چالش بزرگی روبرو شده ایم.»

پادشاه اردن خطاب به معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «مطمئنم که سفر شما به اردن موجبات اطمینان و اعتماد لازم به راه حل دو کشوری بر اساس مرزهای پیش از جنگ سوم اعراب و اسرائیل در نیم قرن قبل و شناسایی اورشلیم شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطینینان را فراهم می‌کند؛ کشوری که در جوار اسرائیل با مرزهای شناخته شده و امن و بر اساس قوانین بین‌الملل و ابتکار صلح اعراب تاسیس خواهد شد.»

دیدار با رئیس جمهوری مصر

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۳۰ دی نیز با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر ملاقات، و بر ادامه همکاری‌های امنیتی دو کشور و تعهد واشنگتن به مقابله با تروریسم تاکید کرد.

با این حال، دیدار آقای پنس با رئیس جمهوری مصر تحت تاثیر تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل بود.

تقریبا شش هفته پیش، کاخ سفید ضمن شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل تصمیم گرفت، سفارت آمریکا در اسرائیل را نیز در نهایت به آن شهر منتقل کند، که با اعتراض اتحادیه عرب و ناآرامی در سرزمین‌های فلسطینی‌نشین روبرو شده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر نیز در دیدار روز شنبه با او بار دیگر مخالفت کشورش با تصمیم کاخ سفید در مورد شهر اورشلیم را تکرار کرده است.

مایک پنس گفت: «پرزیدنت سیسی در مورد تصمیم آمریکا در خصوص شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، همان مطلبی را به من گفت که پیشتر نیز به عنوان اختلاف بین دو دوست آشکارا آن را مطرح کرده بود.»

با این حال معاون رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اینکه در مصر بر تصمیم پرزیدنت ترامپ در مورد اورشلیم تاکید کرده است و در اردن و اسرائیل نیز آن را تکرار می‌کند، گفت: «من به پرزیدنت سیسی اطمینان دادم که نخست، همان زمان که این تصمیم توسط پرزیدنت ترامپ اتخاذ شد، تعهد آمریکا در مورد حفظ وضع موجود اماکن مذهبی در شهر اورشلیم تغییری نکرده، واکنون نیز این تعهد کاملاً پا برجاست. دوم ما در مورد مرزهای بین اسرائیل و فلسطینیان یا سایر مسائلی که باید در مذاکرات حل شود، هیچ تصمیمی نگرفته‌ایم و سوم اینکه در صورت توافق اسرائیل و فلسطینیان با راه حل دو کشوری آمریکا نیز با آن موافق است.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت که برداشت او این است که رئیس جمهوری مصر از این موضوع خرسند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش از ورود آقای پنس و همسرش به اردن، حدود ۳۰ نفر در اعتراض به تصمیم آمریکا در شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، در امان تظاهرات کردند.

یک تحلیلگر سیاسی می‌گوید که در حال حاضر دنیای عرب با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که به نظر از مشکل اورشلیم بسیار مهمتر است.

سعید صادق، استاد جامعه شناسی سیاسی در دانشگاه کانادایی، قاهره گفت: «هم اکنون کشورهای مهم عرب با مسائل داخلی و منطقه‌ای خودشان دست و پنجه نرم می‌کنند. مصر با تروریسم داخلی در صحرای سینا و عربستان سعودی با مشکل یمن، قطر، عراق و سوریه مقابله می‌کنند. دیگر مسئله فلسطین مهمترین مشکل در دنیای عرب نیست، و به همین دلیل هم دیگر اعراب مانند قبل نسبت به آن حساسیت ندارند.»

بر اساس برنامه ، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه پس از شرکت در ضیافت نهاری که به افتخار او و هیات همراه در دربار اردن بر پا شده با عبدالله دوم پادشاه آن کشور در مورد روابط دو کشور و اوضاع منطقه گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا و هیئت همراه پس از ترک اردن، روز یکشنبه وارد اسرائیل خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG