لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

سخنرانی «مایک پنس» در اسرائیل| پیام مستقیم به مردم ایران: دوست شمائیم


معاون رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید دولت پرزیدنت ترامپ دیگر توافق هسته ای ایران را تایید نمی کند و فشار بیشتری برای توقف برنامه هسته ای اعمال خواهد کرد. او همچنین در پیامی مستقیم به مردم ایران گفت، مردم آمریکا دوست آنها هستند.

مایک پنس که روز دوشنبه ۲ بهمن برای نخستین بار در پارلمان اسرائیل سخنرانی می کرد، بخشی از سخنانش را به ایران اختصاص داد و گفت ما با اسرائیل برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین کشور حامی تروریست ها می ایستیم.

وی افزود: در روزهای گذشته دیدید، دیکتاتوری ایران حتی مردم خودش را سرکوب کرد. آنها نه تنها مردم خود را سرکوب می کنند بلکه به تروریست های دیگر کشورها کمک می کنند.

آقای پنس درباره توافق هسته ای ایران با جامعه جهانی گفت توافق هسته ای ایران یه فاجعه است و همانطور که آقای ترامپ گفته، آمریکا دیگر پایبندی ایران را به این توافق تایید نمی کند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اعتراضات اخیر ایران و سرکوب توسط جمهوری اسلامی ایران گفت: پیامی مستقیم به مردم ایران دارم. ما دوست شما هستیم. حکومت شما، سعی در سرکوب تان دارد. وقتی روز آزادی تان برسد، دوستی دو ملت مان دوباره شکوفا می شود.

دفاع از تصمیم ترامپ درباره اورشلیم

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده که برای نخستین بار در پارلمان اسرائیل سخنرانی می کرد به نقل از پرزیدنت ترامپ وعده داد سفارت آمریکا در شهر اورشلیم پیش از پایان سال آینده میلادی افتتاح خواهد شد.

روز دوشنبه ۲ بهمن، مایک پنس در پارلمان اسرائیل موسوم به کنست در آغاز سخنانش گفت این افتخاری برایم است که به عنوان نخستین بار در پارلمان اسرائیل، دموکراسی برجسته خاورمیانه حضور یابم.

معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود: شما مردم یهود بعد از دوهزار سال تبعید، بالاخره به سرزمین خودتان بازگشتید؛ ما در برابر شکیبایی ملت یهود تعظیم می کنیم.

معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره تصمیم پرزیدنت ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل گفت آنچه پرزیدنت ترامپ در ماه پیش درباره اورشلیم کرد، تحقق یک وعده هفتاد ساله بود. از زمانی که ما در آمریکا اسرائیل را به رسمیت شناختیم، باید اورشلیم را به رسمیت می شناختیم.

دعوت از فلسطینی ها

آقای پنس در بخشی از سخنان خود، از فلسطینی ها دعوت کرد به مذاکرات صلح بازگردند.

وی گفت اگر طرف فلسطینی آماده باشد، می توانیم با رعایت مرزهای قانونی، به زودی شاهد تشکیل دو کشور مستقل باشیم.

آقای پنس از رهبران فلسطینی دعوت به شرکت در مذاکرات صلح کرد و گفت طرف های اسرائیلی آماده هستند و اکنون شما باید قدم پیش بگذارید.

*

در ابتدای این حضور آقای پنس تاج گلی نثار بنای یادبود سربازان گمنام اهدا کرد.

پیش از سخنرانی آقای پنس، بنیامین نتانیاهو در سخنانی از آقای پنس برای حضورش در پارلمان اسرائیل تقدیر و تشکر کرد و گفت این نخستین سفر یک معاون ریاست جمهوری آمریکا در کنست است.

وی از دولت آمریکا تشکر کرد که نخستین کشوری بود که اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

همانطور که آقای نتانیاهو گفت، این نخستین حضور مایک پنس در اسرائیل بعد از به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا است.

لحظاتی قبل از سخنرانی آقای پنس، چند نماینده عرب عضو پارلمان اسرائیل شعار دادند که با واکنش سایر نمایندگان روبرو شد.

این سفر او به اسرائیل در حالی انجام شد که فلسطینی‌ها تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ در اواسط آذر ماه مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به آن شهر را به شدت محکوم کرده‌اند.

به دنبال بالا گرفتن اختلاف بین تشکیلات خودگردان فلسطینی و کاخ سفید، دولت آمریکا روز سه شنبه هفته پیش اعلام کرد که ۶۵ میلیون دلار از کمک مالی ۱۲۵ میلیون دلاری امسال خود به سازمان ملل متحد برای کمک به آوارگان فلسطینی را تعلیق کرده است.

دولت پرزیدنت ترامپ خواهان از سرگیری گفت‌وگوهای صلح خاور میانه است که از سال ۲۰۱۴ متوقف شده و تلاش‌هایی را هم در یک سال گذشته انجام داده است؛ اما اعلام این دو تصمیم باعث شد فلسطینی‌ها آمریکا را یک میانجی بی‌طرف ندانند.

اظهارات درباره ایران

آقای پنس پیش از حضور در اسرائیل نیز، روز یکشنبه اول بهمن در جریان دیدار با سربازان آمریکایی مستقر در یک پایگاه نظامی در مرز اردن و سوریه اطمینان داد که بزودی منطقه از شر داعش خلاص می‌شود و تاکید کرد که آمریکا از این پس تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران را برای اشاعه نفوذ بدخواهانه‌اش تحمل نخواهد کرد.

او با بیان اینکه شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی، یادواره‌ای پایدار از روحیه شکست‌ناپذیر نیروهای مسلح آمریکا خواهد بود، گفت: «در عزم ما برای مقابله با دولت پیشتاز در حمایت از تروریسم و دیکتاتوری در ایران خللی وارد نمی‌شود. ایران امیدوار است با گسترش نفوذ خود در میان خرابه‌های باقی مانده از قلمرو سابق داعش بر منطقه سلطه پیدا کند.»

دیدار از اردن

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه اول بهمن هنگام بازدید رسمی از امان پایتخت اردن گفت که توافق واشنگتن با راه حل دو کشوری برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، منوط به قبول آن توسط طرفین اصلی این مناقشه است.

او گفت: «پرزیدنت ترامپ با شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل تصمیمی تاریخی گرفت، اماهمزمان بر تعهد آمریکا به حفظ نقش اردن به عنوان متولی اماکن مذهبی، عدم موضعگیری واشنگتن در مورد مرزهای بین فلسطینیان و اسرائیل، و تعیین وضعیت نهایی که کم و کیف آن باید در مذاکرات معیین شود، به روشنی تاکید کرده است.»

او اضافه کرد: «اگر اسرائیل و فلسطینی‌ها در مورد راه حل دو کشوری توافق کنند آمریکا نیز در مورد آغاز مجدد روند صلح متعهد است.»

دیدار از مصر

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۳۰ دی با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر ملاقات، و بر ادامه همکاری‌های امنیتی دو کشور و تعهد واشنگتن به مقابله با تروریسم تاکید کرد.

با این حال، دیدار آقای پنس با رئیس جمهوری مصر تحت تاثیر تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل بود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر نیز در دیدار روز شنبه با او بار دیگر مخالفت کشورش با تصمیم کاخ سفید در مورد شهر اورشلیم را تکرار کرده است.

مایک پنس گفت: «پرزیدنت سیسی در مورد تصمیم آمریکا در خصوص شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، همان مطلبی را به من گفت که پیشتر نیز به عنوان اختلاف بین دو دوست آشکارا آن را مطرح کرده بود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG