لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

سفر معاون رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه؛ مایک پنس با رئیس جمهوری مصر دیدار کرد


مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر به خاورمیانه با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر دیدار و تبادل نظر کرد.

آقای پنس روز شنبه ۳۰ دی هنگام دیدار با رئیس جمهوری مصر در قاهره بر تعهد واشنگتن در مقابله با تروریسم در منطقه تاکید کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار گفت: «ما در جنگ با تروریسم، شانه به شانه مصر ایستاده ایم. از کشته شدن مسیحیان مصری در حملات تروریستی که اینجا و در سال گذشته اتفاق افتاد، و از حمله تروریستی به مسجدی در صحرای سینا در دو ماه پیش که به کشته شدن بیش از ۳۰۰ مرد و زن و کودک منجر شد، بسیار غمگین و متاسف شدیم. به همین دلیل آمریکا مصمم است تا در مقابله با تروریسم با تمام قوا در کنار مصر بماند.»

این اولین سفر یک مقام بلند پایه آمریکا به منطقه خاورمیانه پس از تصمیم پرزیدنت ترامپ در شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است.

سفر معاون رییس جمهوری آمریکا به خاورمیانه: نخستین مرحله، مصر

این تصمیم که شش هفته پیش اتخاذ شد، با واکنش منفی اعراب و به ویژه فلسطینیان روبرو شده، اما یکی از ساکنان رام الله در ساحل غربی رود اردن گفت که این اعتراضات دامنه دار نبوده است.

محمد غرابه، از ساکنان رام الله گفت: «عکس العمل به تصمیم ترامپ هم در سرزمین‌های فلسطینی‌نشین و هم در در دنیای عرب ضعیف بوده است. پرتاب کردن سنگ یا سوزاندن لاستیک کافی نیست، و اعتراض باید به صورت شدیدتری انجام شود.»

به گفته او، شرق اورشلیم پایتخت کشور آینده فلسطینیان است و برای دنیای اسلام هم خیلی اهمیت دارد. اما اکثر مسلمانان جهان چندان واکنشی به این تصمیم و نقل و انتقال از خود نشان نداده اند.

پس از تصمیم کاخ سفید در انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، قرار بود معاون رئیس جمهوری آمریکا از منطقه خاورمیانه بازدید کند، اما به دلیل ادامه اعتراضات، این سفر به تعویق افتاد.

یکی از استادان دانشگاه کانادایی مستقر در قاهره گفت که آمریکا قدرت بی همتایی در منطقه خاورمیانه است و اعراب نیز می‌دانند که به راحتی نمی‌توانند برای آن جانشینی پیدا کنند.

سعید صادق، استاد جامعه شناسی سیاسی در دانشگاه کانادایی قاهره گفت: «تا آنجایی که ما می‌دانیم، تصمیم آمریکا در مورد اورشلیم کاملا حساب شده بود. آمریکا می‌دانست که واکنش به این اقدام چندان شدید نخواهد بود، و یک میلیارد و ششصد میلیون مسلمان دنیا نمی توانند در این خصوص عکس العمل یکسان و همآهنگ از خود نشان دهند. روسیه، چین، ژاپن یا اتحادیه اروپا نمی توانند جای آمریکا در روند صلح خاورمیانه را بگیرند. سفر معاون رئیس جمهوری آمریکا به کشورهای خاورمیانه ادامه روابط نقش سنتی آن کشور با کشورهای منطقه است، زیرا همه بخوبی می دانند که آمریکا تنها کشوری ست که می تواند به اسرائیل فشار بیاورد.»

سفر آقای پنس به خاورمیانه چهار روز طول می‌کشد و او از اردن و اسرائیل نیز بازدید خواهد کرد.

او پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، روز شنبه در امان پایتخت اردن با عبدالله دوم پادشاه آن کشور ملاقات و تبادل نظر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG