لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

کابینه اضطراری نتانیاهو؛ لیبرمن پیوست اما لاپید فعلا برنامه‌ای برای آن ندارد


آویگدور لیبرمن، رئیس حزب اسرائیل خانه ما
آویگدور لیبرمن، رئیس حزب اسرائیل خانه ما

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز شنبه ٢٢ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد آویگدور لیبرمن، رئیس حزب اسرائیل خانه ما، «فورا» به دولت اضطراری ملی و کابینه امنیتی آن می‌پیوندد.

این در حالی است که تایمز اسرائیل به نقل از یک منبع نزدیک به یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون و نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، اعلام کرد او در حال حاضر برنامه‌ای برای پیوستن به دولت اضطراری نتانیاهو ندارد.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون و نخست‌وزیر پیشین اسرائیل
یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون و نخست‌وزیر پیشین اسرائیل

لیبرمن، وزیر دفاع اسبق اسرائیل، اندکی پس از حمله تروریستی شنبه گذشته حماس پیشنهاد پیوستن به دولت نتانیاهو را داد. او در سال ۲۰۱۹ به اتحاد سیاسی با نتانیاهو پایان داد و تبدیل به یکی از مخالفان سرسخت او شد.

لیبرمن به کابینه امنیتی و نه کابینه محدود جنگی خواهد پیوست و یک عضو دوم حزب اسرائیل خانه ما به کابینه نتانیاهو خواهد پیوست.

به گزارش تایمز اسرائیل، انتظار می‌رود پیوستن لیبرمن به کابیه امنیتی موجب تضعیف وزیران راست افراطی کابینه نتانیاهو یعنی ایتامار بن‌گویر و بزالل اسموتریچ شود.

این در حالی است که ارتش اسرائیل اعلام کرد که با حمایت گسترده لجستیکی و صدها هزار نیروی ذخیره، در حال آماده شدن برای طیف گسترده‌ای از عملیات تهاجمی است. این عملیات می‌تواند شامل حملات ترکیبی و هماهنگ از هوا، دریا و زمین باشد.

تزاخی هانِگبی، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، روز شنبه ۲۲ مهر هدف اسرائیل از جنگ کنونی را خاتمه‌دادن به کنترل سیاسی و نظامی شبه‌نظامیان حماس بر نوار غزه اعلام کرد.

این مقام امنیتی اسرائیل با اشاره به بیانیه نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرد که دولت این کشور در نشست اخیر کابینه‌اش طرح «نابودی» حماس را تائید کرده است.

همزمان سخنگوی ارتش اسرائیل در مصاحبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا تمرکز جنگ کنونی این کشور را «نابودی و از بین بردن توانایی نظامی حماس و زیرساخت‌های نظامی آن‌ها در غزه» اعلام کرد.

مقام‌های گروه شبه‌نظامی حماس، تحت حمایت جمهوری اسلامی، هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

در پی حمله شبه‌نظامیان مسلح حماس به اسرائیل در روز شنبه ۱۵ مهر، دستکم ۱۳۰۰ شهروند عمدتا غیرنظامی در اسرائیل کشته و بیش از ۳۳۰۰ تن دیگر مجروح شدند. گروه مسلح حماس حدود ۲۰۰ تن از ساکنان اسرائیل را هم به گروگان گرفته‌اند.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، و کشورهای اروپایی ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی، بر حق اسرائیل برای دفاع از خود و همچنین لزوم محافظت از جان غیرنظامیان تاکید کرده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG