لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

بلینکن در ریاض: تنها دستورالعمل حماس «نابودی دولت اسرائیل و کشتن یهودیان» است


دیدار آنتونی بلینکن و فیصل بن فرحان، وزیران امور خارجه ایالات متحده آمریکا و پادشاهی عربستان سعودی، در ریاض. شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲
دیدار آنتونی بلینکن و فیصل بن فرحان، وزیران امور خارجه ایالات متحده آمریکا و پادشاهی عربستان سعودی، در ریاض. شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲

وزیران امور خارجه آمریکا و عربستان سعودی روز شنبه ٢٢ مهر طی دیداری در ریاض بر اهمیت محافظت از جان غیرنظامیان در جنگ اسرائیل و حماس تاکید کردند.

آنتونی بلینکن که در ادامه تور خاورمیانه‌ای خود به منظور رسیدگی به درگیری‌ها میان اسرائیل و ستیزه‌جویان فلسطینی با فیصل بن فرحان دیدار کرد، یادآور شد نباید از هیچ کشوری انتظار داشت با حملاتی مانند آنچه علیه اسرائیل انجام شد مدارا نشان دهد.

به گفته بلینکن، توصیف‌ها و کلمات از بیان حملات حماس به اسرائیل که طی آن بیش از هزار و ۳۰۰ نفر از جمله شهروندان ۳۰ کشور سلاخی شدند، قاصر هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد حماس نماینده فلسطینان و آرزوهای مشروع آنها برای آینده نیست بلکه «یک گروه تروریستی است.»

به گفته بلینکن، «تنها دستورالعمل [حماس] نابودی دولت اسرائیل و کشتن یهودیان است. و مهم است که تمام دنیا آن را اینگونه ببینند. به نظر من، این لحظه مهمی برای شفافیت اخلاقی درباره حماس است.»

دیپلمات ارشد ایالات متحده افزود در حالی که اسرائیل حق مشروع دفاع از خود را دنبال می‌کند و در تلاش برای جلوگیری از تکرار اتفاقاتی اینچنین است، «بسیار مهم است که مراقب غیرنظامیان باشیم.»

بلینکن افزود در حال همکاری «برای ایجاد مناطقی امن در غزه... [و] گذرگاه‌هایی به منظور رسیدن امدادهای بشردوستانه به مردم نیازمند به آنها در غزه هستیم.»

او تصریح کرد: «هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم رنج غیرنظامیان از هیچ طرف چه در اسرائیل چه در غزه یا هیچ جای دیگر را ببینیم. و با یکدیگر همکاری می‌کنیم تا با تمام توان خود از آنها محافظت کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا افزود به همان اندازه مهم است که واشنگتن و ریاض به منظور جلوگیری از گسترش درگیری‌ها به «دیگر مکان‌ها و دیگر جبهه‌ها» با یکدیگر همکاری کنند.

پیش از سخنان بلینکن، بن فرحان نیز با اشاره به روابط نزدیک میان دو کشور و همکاری آنها با هدف تحقق امنیت در سطح منطقه و جهان، وضعیت را «آزاردهنده» و «بسیار دشوار» خواند و گفت غیرنظامیان در هر دو طرف، قربانیان اصلی هستند.

دیپلمات ارشد سعودی بر لزوم یافتن راهی برای تنش‌زدایی سریع و بازگرداندن صلح تاکید کرد و گفت باید تمرکز بر روی پایان دادن به چرخه خشونت باشد.

آنتونی بلینکن روز جمعه در جریان تور خاورمیانه‌ای خود به طور جداگانه با شیخ تمیم بن حامد آل ثانی، امیر قطر، و محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر، نیز دیدار کرد و در آن دیدارها بر لزوم آزادی گروگان‌های ربوده‌شده از سوی حماس و همچنین جلوگیری از گسترش درگیری‌ها به منطقه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در همین روز با با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، و ملک عبدالله، پادشاه اردن، در امان دیدار کرده بود.

بلینکن روز پنجشنبه نیز در اولین توقف‌گاه سفر خود به خاورمیانه با نخست‌وزیر، رئیس جمهوری، و وزیر امور خارجه اسرائیل در تل‌آویو دیدار کرد و ضمن محکوم کردن حملات تروریستی حماس، بر حمایت ایالات متحده از اسرائیل و حق دفاع این کشور از خود تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG