لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

در آستانه آغاز حمله زمینی اسرائیل به غزه؛ جوزپ بورل: تخلیه یک روزه شمال غزه «کاملا غیرممکن» است


تخلیه شمال غزه پس از هشدار ارتش اسرائیل
تخلیه شمال غزه پس از هشدار ارتش اسرائیل

جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در پیامی که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده نوشته است درخواست اسرائیل برای تخلیه بیش از یک میلیون فلسطینی از شمال نوار غزه در مدت یک روز «کاملا غیرممکن» است.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل همچنین گزارش داد که ایالات متحده از اسرائیل خواسته است تا حمله زمینی به نوار غزه را تا زمانی که یک گذرگاه بشردوستانه برای آوارگان باز شود به تعویق بیاندازد.

این در حالی است که در اوایل روز جمعه، ارتش اسرائیل از ساکنان غزه خواست تا خانه‌های خود را تخلیه کرده و به سمت جنوب حرکت کنند.

در اعلامیه‌هایی که ارتش اسرائیل به‌وسیله هواپیما در مناطق مسکونی پخش کرد آمده است که «برای امنیت شخصی‌شان» خانه‌ای خود را تخلیه کنند.

هزاران فلسطینی روز جمعه پس از هشدار ارتش اسرائیل مبنی بر تخلیه منازل خود از غزه به سمت جنوب نوار غزه گریختند.

سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود از جنگ در غزه اعلام کرد که با گذشته یک هفته از این جنگ تعداد آوارگان به بیش از ۴۰۰ هزار نفر از خانه‌های خود در غزه آواره شدند.

جنگ درغزه در حالی وارد هشتمین روز شده است که بمباران مستمر غزه از سوی ارتش اسرائیل ادامه دارد و تل‌آویو خدمات اولیه از جمله آب و برق این منطقه را قطع کرده است.

نیروهای شبه‌نظامی حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند روز شنبه گذشته در یک حمله تروریستی وارد خاک اسرائیل شده و بیش از هزار نفر را کشته و ده‌ها نفر را نیز گروگان گرفتند. اسرائیل در واکنش به این اقدام تروریستی اعلام «وضعیت جنگی» کرد و حملات هوایی به منظور هدف قرار دادن زیرساخت‌ها و نیروهای مرتبط با حماس را در دستور کار قرار داد.

در همین رابطه شبکه خبری ان‌بی‌سی روز جمعه اعلام کرد به اسنادی فوق‌سری دست پیدا کرده که نشان می‌دهد، حماس طرح‌های دقیقی برای هدف قرار دادن مدارس ابتدایی و یک مرکز جوانان در اسرائیل، کشتن هرچه بیشتر مردم، گرفتن گروگان‌و انتقال سریع آنها به نوار غزه داشته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه در نطقی تلویزیونی با اشاره به خشونت‌ شدید حماس علیه غیرنظامیان گفت حماس «تشنه به خون» است و از داعش نیز بدتر است. او گفت حماس غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان را کشته است و حتی صدها نفر را که در یک «فستیوال موسیقی صلح» در نزدیکی غزه در جنوب اسرائيل شرکت کرده بودند، از بین برده است.

XS
SM
MD
LG