لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

مهلت اسرائیل برای تخلیه شمال غزه در ساعات پایانی؛ فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر خواهان «آتش بس فوری» شد


حملات اسرائیل به غزه
حملات اسرائیل به غزه

فدراسیون بین المللی حقوق بشر با انتقاد از جابجایی اجباری جمعیت غزه آن را رد کرد و خواهان «آتش‌بس فوری» شد. این فدراسیون اعلام کرد که اخراج و جابجایی اجباری ساکنان شمال نوار غزه به دستور اسرائیل را رد می‌کند.

شبکه الجزیره به نقل از این فدراسیون نوشته است که خواستار آتش بس فوری، رفع محاصره و پایان دادن به «مجازات دسته جمعی» ساکنان نوار غزه هستیم.

در همین حال الجزیره از تداوم موشک پرانی توسط شبه‌نظامیان حماس خبر داد و نوشت که شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی شهر «سدروت» در شمال شرق نوار غزه را هدف حملات موشکی قرار دادند. از خسارات احتمالی این اقدام گزارشی منتشر نشده است.

از طرفی با بالاتر گرفتن احتمال حمله زمینی ارتش اسرائیل به غزه؛ خبرگزاری الجزیره ادعا کرد که ارتش امروز شنبه به مدیریت «بیمارستان العوده» در شمال غزه تا ساعت ۱۰ صبح مهلت داد تا آن را تخلیه کنند. رئیس بیمارستان اما ضرب الاجل ارتش برای تخلیه را رد کرد و تاکید کرده که غزه با «شرایط فاجعه باری» مواجه است.

سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود از جنگ در غزه اعلام کرد که با گذشته یک هفته از این جنگ تعداد آوارگان به بیش از ۴۰۰ هزار نفر از خانه‌های خود در غزه آواره شدند.

جنگ درغزه در حالی وارد هشتمین روز شده است که بمباران مستمر غزه از سوی ارتش اسرائیل ادامه دارد و تل‌آویو خدمات اولیه از جمله آب و برق این منطقه را قطع کرده است.

شنبه گذشته، عملیات تروریستی «طوفان الاقصی» که توسط شبه‌نظامیان حماس صورت گرفت، منجر به کشته شدن هزار و ۳۰۰ اسرائیلی شد. پس از آن اسرائیل اعلام «وضعیت جنگی» کرد و امروز این جنگ وارد هشتمین روز خود شد. بمباران اسرائیل در نوار غزه ادامه دارد و منابع فلسطینی مدعی هستند که در این مدت بیش از هزار و ۹۰۰ کشته و ۷ هزار و ۶۹۶ مجروح برجای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG