لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل: به حاکمیت حماس در غزه پایان خواهیم داد


تزاخی هانگبی، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل-‌آرشیو
تزاخی هانگبی، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل-‌آرشیو

تزاخی هانِگبی، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، روز شنبه ۲۲ مهر هدف اسرائیل از جنگ کنونی را خاتمه‌دادن به کنترل سیاسی و نظامی شبه‌نظامیان حماس بر نوار غزه اعلام کرد.

به گزارش تایمز اسرائیل، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل از ارائه جزئیات درباره گام‌های بعدی اسرائیل برای تعیین آینده نوار غزه خودداری کرد.

تزاخی هانِگبی در پاسخ به پرسش روزنامه تایمز اسرائیل درباره گزینه‌های پیش رو برای کنترل نوار غزه یا اشغال این منطقه گفت «ما نمی‌توانیم دشمن را به وسیله شما از رخدادهای آینده آگاه کنیم. ما می‌توانیم به حماس بگوییم که حاکمیت در غزه برایش ممنوع است.»

این مقام امنیتی اسرائیل با اشاره به بیانیه نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرد که دولت این کشور در نشست اخیر کابینه‌اش طرح «نابودی» حماس را تائید کرده است.

رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل گفت «پس از جنگ، حماس دیگر حکومت نوار غزه را در دست نخواهد داشت.»

همزمان سخنگوی ارتش اسرائیل در مصاحبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا تمرکز جنگ کنونی این کشور را «نابودی و از بین بردن توانایی نظامی حماس و زیرساخت‌های نظامی آن‌ها در غزه» اعلام کرد.

مقام‌های گروه شبه‌نظامی حماس، تحت حمایت جمهوری اسلامی، هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

در پی حمله شبه‌نظامیان مسلح حماس به اسرائیل در روز شنبه ۱۵ مهر، دستکم ۱۳۰۰ شهروند عمدتا غیرنظامی در اسرائیل کشته و بیش از ۳۳۰۰ تن دیگر مجروح شدند. گروه مسلح حماس حدود ۲۰۰ تن از ساکنان اسرائیل را هم به گروگان گرفته‌اند.

به گفته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، «تنها دستورالعمل [حماس] نابودی دولت اسرائیل و کشتن یهودیان است.»

XS
SM
MD
LG