لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

یونیسف خواستار دسترسی ساکنان غزه به کمک‌های بشردوستانه شد


صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) خواستار آتش بس فوری و دسترسی ساکنان نوار غزه به کمک‌های بشردوستانه شد.


یونیسف می‌گوید صدها هزار کودک و خانواده‌هایشان در حال فرار از شمال غزه هستند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد تأکید کرد که این کودکان و خانواده‌هایشان در پی قطع تمامی مسیرها برای دریافت کمک‌های بشردوستانه، با کمبود غذا، آب، برق، دارو و همچنین دسترسی ایمن به بیمارستان‌ها مواجه شده‌اند.

کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف گفت با بمباران بی‌وقفه و گستردگی آوارگی کودکان و خانواده‌هایشان، وضعیت «فاجعه بار» شده است و «هیچ مکان امنی» وجود ندارد.

یونیسف می‌گوید کارکنانش در جنوب غزه می‌مانند و به پاسخگویی به نیازهای حیاتی کودکان در سراسر نوار غزه ادامه خواهند داد ولی تأکید کرده که دسترسی‌شان به طور فزاینده‌ای «دشوار و خطرناک» می‌شود.

ارتش اسرائیل به صدها هزار نفر از غیرنظامیان ساکن در شهر غزه دستور داده تا پیش از حمله زمینی این کشور از شهر خارج شوند. این دستورالعمل، زندگی ۱.۱ میلیون نفر از ساکنان شمال غزه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

روز گذشته، سازمان بهداشت جهانی نیز هشدار داد و گفت تخلیه اجباری بیماران آسیب‌پذیر یا مجروحان بدحال از بیمارستان‌های شمال غزه برایشان به منزله صدور «حکم مرگ» است.


طارق جاسارویچ، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی روز جمعه، ۲۱ مهر در نشست توجیهی سازمان ملل متحد در ژنو گفت برخی از بیماران بستری که بسیاری از آنها کودک هستند به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند‌ و جابجایی آنها در واقع حکم مرگشان است. او افزود چنین درخواستی از کارکنان بهداشتی فراتر از ظلم است.

روز شنبه، ۲۲ مهر، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در شبکه ایکس خبر داد که محموله تجهیزات پزشکی برای حمایت از غزه به مصر رسیده است.
تدروس ادهانوم گفت این تجهیزات در نزدیکی گذرگاه «رفح» در مصر فرود آمده است.

گذرگاه «رفح» بین نوار غزه و مصر به عنوان تنها راه خروجی مناسب برای خروج مردم از منطقه محصور و تدارکات به داخل آن باقی مانده است.

یک مقام ارشد اردنی به شبکه «سی‌ان‌ان» گفته است که طرف مصری گذرگاه باز است ولی طرف فلسطینی به دنبال حملات هوایی متعدد اسرائیل در اوایل این هفته «غیر فعال» است و افزود: «اردنی‌ها و مصری‌ها منتظر مجوز امنیتی از اسرائیل هستند.»

XS
SM
MD
LG