لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

ادعای ایران برای همراهی مسلمانان روهینگیا همزمان با عدم شرکت در رای‌گیری به نفع آنها


در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها از سکوت در برابر حمله به اقلیت مسلمان در میانمار انتقاد کرده بودند، هیات ایرانی حاضر نشد در رای گیری به نفع بازگشت مسلمانان روهینگیا شرکت کند.

روز یکشنبه سوم دی، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای را برای کمک به مسلمانان روهینگیا و بازگشت آرامش در مناطق محل سکونت آنها در میانمار تصویب کرد، چین، روسیه و سوریه، متحدان جمهوری اسلامی ایران، با آن مخالفت کردند.

جمهوری اسلامی ایران نیز که همواره طی ماههای اخیر به حملات علیه مسلمانان روهینگیا و کوچ اجباری آنها از روستاهای خود در میانمار اعتراض شدید کرده بود، اینبار در رای گیری سازمان ملل به نفع این مسلمانان شرکت نکرد.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، در بیانیه ای اعلام کرده است که قطعنامه سازمان ملل درباره مسلمانان روهینگیا ابتدا در کمیته سوم سازمان ملل تصویب شد و از آنجا که ایران مخالف «طرح وضعیت های کشوری» در کمیته سوم بوده است و این کمیته را «سیاست زده» می دانسته در نهایت در رای گیری سازمان ملل برای قطعنامه یادشده شرکت نکرده است.

در این بیانیه آمده است که ایران برای بی اعتبار کردن کمیته سوم سازمان ملل در رای گیری مجمع عمومی برای قطعنامه مسلمانان روهینگیا شرکت نکرد.

کمیته سوم ایی است که بارها در قطعنامه هایی نقض حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داده است. با این حال برخی شواهد نشان می دهد که جمهوری اسلامی در مواردی مربوط به فلسطین در این رای گیری شرکت کرده است.

این نظر جمهوری اسلامی در حالیست که روسیه و چین، متحدان ایران در سیاست خارجی، در رای گیری شرکت کرده و به آن رای منفی دادند.

از زمان آغاز بحران علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، روسیه و چین از حکومت نظامیان این کشور حمایت کردند و پیشتر هم هرگونه اقدام شورای امنیت را تهدید به وتو کرده بودند.

دولت ایران در پی حاضر نشدن در رای گیری سازمان ملل به نفع مسلمانان روهینگیا با انتقاداتی در داخل مواجه شد. حال به نظر می رسد در واکنش به این انتقادات رای مثبت خود به قطعنامه را در دبیرخانه سازمان ملل به ثبت رسانده است.

بحران شش ماه اخیر در میانمار

شهریور ماه گذشته، بعد از تنش ارتش آزادیبخش که خود را به روهینگیا منتسب می کند، نظامیان میانمار به استان راخین حمله کردند. درگیری و خشونت ارتش موجب مهاجرت بیش از نیم میلیون نفر به بنگلادش شد.

میانمار با اکثریت بودایی، مسلمانان روهینگیا را به رسمیت نمی شناسد و همزمان خشونت ها علیه این گروه را رد می کند. با این حال، آمریکا و سازمان ملل از خشونت نظامیان علیه روهینگیا انتقاد شدید کرده اند. وزارت خارجه آمریکا بعد از ابراز نگرانی در اواخر شهریور، ضمن کمک ۲۲ میلیون دلاری در مهرماه، در اواخر مهر رسما توسط وزیر خارجه آمریکا، ارتش میانمار را مسئول خشونت ها نامید. آذرماه نیز آقای تیلرسون، خشونت ها علیه روهینگیا را رسما «پاکسازی قومی» نامید.

بعد از سفر پاپ فرانسیس به میانمار، دولت آنگ سان سوچی خواستار بازگشت مسلمانان روهینگیا شد اماسازمان ملل می گوید هنوز استان راخین برای آنها امن نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG