لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

سازمان ملل متحد: کودکان روهینگیا «جهنم روی زمین» را تجربه می‌کنند


کودکان پناهجوی روهینگایی در اردوگاهی نزدیک «بازار کاکی» بنگلادش - ۳ اکتبر ۲۰۱۷
کودکان پناهجوی روهینگایی در اردوگاهی نزدیک «بازار کاکی» بنگلادش - ۳ اکتبر ۲۰۱۷

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، می‌گوید کودکان همراه صدها هزار نفر از اقلیت روهینگیا، که در دو ماه اخیر از غرب میانمار گریخته‌اند، وضعیتی مانند «جهنم روی زمین» را تجربه می‌کنند.

نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا پس از آغاز عملیات نیروهای دولتی و درگیری‌های مرگبار ایالت راخین در ۲۵ اوت اقدام به ترک خانه‌های خود کرده و به کشور همسایه، بنگلادش، پناه برده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یونیسف می‌گوید کودکان، که نیمی از پناهجویان روهینگیایی در «بازار کاکس» را تشکیل می‌دهند، در اردوگاه‌هایی پر از جمعیت، گل‌آلود و بسیار کثیف بسر می‌برند.

سایمون اینگرام نویسنده گزارش این نهاد بین المللی ناظر بر وضعیت کودکان در جهان، که متن آن روز جمعه منتشر شد، می‌گوید از هر پنج کودک پناهجوی روهینگیایی، یکی دچار «سوء تغذیه مفرط» است.

این گزارش یونیسف در حالی منتشر می‌شود که قرار است نشستی به منظور جمع آوری کمک‌های مالی و تدارکاتی بین المللی برای پناهجویان مسلمان روهینگیا روز دوشنبه در شهر ژنو سوئیس برگزار شود.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه خشونت و قساوت‌هایی که علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار گزارش شده است را محکوم کرد و گفت آنهایی که مسئول هستند پاسخگوی اعمالشان خواهند شد.

رکس تیلرسون گفت واشنگتن رهبران ارتش میانمار را مسئول آنچه در حال رخ دادن است می‌داند و تاکید کرد که «جهان نمی‌تواند بیکار نشسته و تنها نظاره‌گر قساوتی که در آن منطقه گزارش می‌شود باشد.»

ایالات متحده روز ۲۹ شهریور اعلام کرد کمک‌های انساندوستانه به ارزش ۳۲ میلیون دلار – شامل غذا، وسایل پزشکی، آب و پناهگاه‌های موقت – برای پناهجویان مسلمانان روهینگیا ارسال خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG