لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

پاپ بدون نام بردن از روهینگیا، خواستار حقوق برابر همه ساکنان میانمار شد


پاپ، رهبر کاتولیک های جهان که برای بازدید از میانمار در این کشور به سر می برد، آینده این کشور را منوط به حق برابر تمامی اقلیت ها دانست.

پاپ که روز سه شنبه هفتم آذر در جمع رهبران غیرنظامی میانمار و در حضور آنگ سان سوچی سخنرانی می کرد، بدون اشاره مستقیم به خشونت ها در ایالت راخین و بدون نام بردن از «روهینگیا»، اعلام کرد هر کسی که میانمار را خانه خود می داند باید از حقوق بشر و احترام برخوردار باشد.

پاپ گفت: «آینده میانمار باید بر پایه صلحی باشد که بر اساس احترام برای حقوق هر عضو جامعه، احترام به هرگونه اقلیت دینی، احترام به قانون، و احترام به دموکراسی که کمک می کند هر شخص یا گروهی بتواند به هدفی مقدس کمک کند.»

عدم استفاده پاپ از واژه روهینگیا بسیاری از گروه های حقوق بشری و فعال مدنی میانمار را نا امید کرده است.

ارتش میانمار در ماه های اخیر، اقدام به کشتار اقلیت روهینگیا در ایالت راخین کرد که سازمان ملل متحد آن را نمونه بارزی از پاک سازی قومی نامیده است.

ایالات متحده این سرکوب را «پاکسازی قومی» نامید و وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد سران ارتش را تحریم خواهد کرد.

بیش از ششصد هزار روهینگیا برای فرار از این کشتار به بنگلادش گریخته اند.

آنگ سان سوچی رهبر غیر نظامی میانمار که بیست و هفت سال پیش به خاطر مبارزات ضد دیکتاتوری برنده جایزه صلح نوبل شد، به دلیل مقابله خشن نیروهای مسلح و شبه نظامیان کشورش با اقلیت روهینگیا مورد انتقاد قرار گرفته است.

خانم سوچی پس از دیدار و گفتگوی خصوصی با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، بدون نام بردن از مسلمانان روهینگیا، صرفاً به مسائل بوجود آمده در استان راخین در غرب میانمار اشاره کرد، که محل اقامت آن اقلیت است.

خانم سوچی در این دیدار گفت: از میان چالش های زیادی که دولت ما با آن روبرو ست، وضعیت در استان راخین، بیش از هر چیز دیگری توجه جهانیان را به خود جلب کرده است. در این مورد مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زیادی وجود دارد و برخی از کمبود ها و سوء تفاهم ها میان جوامع گوناگون در آن استان بدرستی بررسی و تصحیح نشده است. برای بهبود این اوضاع به حمایت همه جانبه مردم میانمار و دوستان خوب این کشور نیاز داریم.

این اظهارنظر رهبر غیرنظامی میانمار در حالی است که هفته گذشته، آنگ سان سوچی گفته بود، از بروز پاکسازی قومی در کشورش مطمئن نیست، اما باید از تمام امکانات برای جلوگیری از وقوع آن در آینده مطمئن شد.

روز سه شنبه خانم سوچی گفت: پدر مقدس! رویاروئی با مشکلات میانمار نیاز به استقامت، شجاعت، و صبر دارد. کشور ما از قومیت های مختلف، با فرهنگ، زبان و آئین مذهبی ویژه خود تشکیل شده است. هدف دولت من این است تا با حداکثر استفاده از این چند گانگی، و با تشویق تساهل و مدارا امنیت را برای تمام مردم این کشور تضمین کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG