لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

آمریکا ۳۲ میلیون دلار به مسلمانان روهینگیا کمک می‌کند


کمک مالی آمریکا به مسلمانان روهینگیا
کمک مالی آمریکا به مسلمانان روهینگیا

ایالات متحده آمریکا کمکهای انساندوستانه به ارزش ۳۲ میلیون دلار به مسلمانان روهینگیا اهدا خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ شهریور با اعلام این خبر افزود، این کمکها شامل غذا، وسایل پزشکی، آب و پناهگاههای موقت خواهد بود. این نخستین پاسخ آمریکا به بحران روهینگیا است.

از ماه گذشته میلادی تا کنون دست کم ۴۰۰ هزار تن از مسلمانان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند. وضعیت مسلمانان روهینگیا انتقادهای بین المللی در مورد میانمار را افزایش داده است.

پنجشنبه ۲ شهریور یک گروه شبه نظامی موسوم به ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا، به یک مرکز پلیس در استان «راخین» حمله کرد که درگیری آنها با نیروهای ارتش دهها کشته برجای گذاشت. این گروه مسلح، هدف خود را دفاع از مردم مسلمان روهینگیا که تحت ظلم نیروهای حکومتی هستند، عنوان می کند.

بعد از این حمله تنش بین ارتش و گروه مسلح ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا افزایش یافت و دهها هزار مسلمان روهینگیا منطقه را ترک کردند.

اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند. آنها امکان گرفتن شهروندی میانمار را ندارند و به عدم رعایت حقوق ابتدایی شان توسط حکومت اعتراض دارند.

در همین رابطه آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار در یک سخنرانی در پایتخت برای اولین بار آنچه را خشونت غیرقانونی و تخلف های حقوق بشری در ناآرامی های ایالت غربی راخین خواند محکوم کرد و گفت کسانیکه مرتکب اعمال غیرقانونی و نقض حقوق بشر شده اند، مجازات خواهند شد.

خانم سوچی در سخنرانی روز سه شنبه ۲۸ شهریور، از عملکرد دولتش در قبال بحران ناشی از برخورد و درگیری نیروهای دولتی با شبه نظامیان در راخین که در هفته های اخیر سیلی از اقلیت مسلمان روهینگیا را آواره کرده، دفاع کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG