لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۵

درگیری مسلمانان موسوم به روهینگیا با پلیس میانمار ۷۱ نفر کشته برجای گذاشت


اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند.
اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند.

دولت میانمار روز جمعه اعلام کرد در حمله شبانه افراد مسلح روهینگایی به مراکز پلیس و پست‌های بازرسی مرزی در غرب کشور، ۱۲ نفر از ماموران امنیتی جان خود را از دست داده و ۵۹ نفر از پیکارجویان روهینگیا نیز کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنا بر اعلام دفتر آنگ سان سوچی رهبر میانمار نیروهای ارتش و ماموران پلیس مرزی مجبور به پاسخگویی به حملات حدود ۱۰۰ شورشی روهینگیا که همگی مجهز به سلاح گرم و نارنجک بودند، شدند.

خانم سوچی حملات شب گذشته را «تلاشی حساب شده با هدف تضعیف تلاش‌های کسانی که به دنبال صلح و همدلی در ایالت راخین هستند» دانست و آن را محکوم کرد.

گروه شبه نظامی موسوم به ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا مسئولیت حملات پس از نیمه شب پنجشنبه در ۲۵ نقطه مختلف را پذیرفت و گفت در دفاع از مردم روهینگیا که تحت ظلم نیروهای حکومتی قرار دارند انجام گرفته است.

اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند. آنها امکان گرفتن شهروندی میانمار را ندارند و به عدم رعایت حقوق ابتدایی شان توسط حکومت اعتراض دارند.

حملات شب گذشته از حملات اکتبر ۲۰۱۶ به سه پست مرزبانی، که منجر به کشته شدن ۹ مامور پلیس شد و ماه ها سرکوب مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین توسط نیروهای امنیتی میانمار را در پی داشت، مرگبارتر بوده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، همین سرکوب‌های اخیر دولتی موجب شده است به تنش ها در منطقه بیشتر دامن زده شود و همچنین موج بدبینی میان مسلمانان روهینگیا به دولت میانمار بیش از پیش گسترش یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG