لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

آمریکا سرکوب مسلمانان روهینگیا در میانمار را رسما «پاکسازی قومی» خواند


رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو
رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای وضعیت اقلیت مسلمان روهینگا در استان راخین در غرب میانمار را «پاکسازی قومی» اعلام کرد.

بنا به بیانیه مطبوعاتی این وزارتخانه، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد افراد و گروه هایی که مسبب این وضعیت هستند باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

بر این پایه، آمریکا بنا دارد تحریم های هدفمند علیه افراد و گروه های مسبب این پاکسازی قومی را اعمال کند.

در این بیانیه، آقای تیلرسون از مقامات میانمار خواسته که مسیر بازگشت ایمن و امن همه اقلیت روهینگا که به کشورهای دیگر پناه گرفته اند را محقق کنند.

به گفته رکس تیلرسون تصمیم گیری درباره جنایات دهشتناک در میانمار پس از تجزیه و تحلیل دقیق واقعیت ها و داده های دریافتی انجام شده است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و همچنین دیدبان حقوق بشر، پیشتر سرکوب مسلمانان روهینگیا توسط نیروهای دولتی میانمار را پاکسازی قومی خوانده بودند.

بیانیه روز چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا یک روز پس از آن صادر شد که سازمان عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرد تبعیض بلندمدت علیه اقلیت روهینگیا در حد یک «آپارتاید» است.

از اواخر اوت و آغاز آنچه نیروهای امنیتی میانمار آن را «عملیات پاکسازی» در ایالت راخین در غرب آن کشور خوانده‌اند، بیش از ۶۰۰ هزار روهینگیایی به بنگلادش پناه برده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG