لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۷

وزیر اطلاعات ایران: طراحان حملات تروریستی تهران در خارج از ایران کشته شدند


محمود علوی وزیر اطلاعات ایران
محمود علوی وزیر اطلاعات ایران

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرد مغز متفکر و فرمانده حملات تهران، کشته شده است.

محمود علوی، شنبه شب ۲۰ خرداد در یک برنامه تلویزیونی از فردی به نام «ابو عایشه کردی» به عنوان سرکرده مهاجمان چهارشنبه گذشته به مجلس و آرامگاه آیت الله خمینی یاد کرد و گفت که او در مرز توسط نیروهای اطلاعاتی ایران کشته شده است.

آقای علوی نگفت که فرد مورد نظر در مرز کدام کشور با ایران هدف قرار گرفته است.

وزیر اطلاعات ایران همچنین گفت که پس از از میان بردن یک تیم تروریستی پنج نفره دیگر، فردی که فرماندهی آنها را برعهده داشت از مرز ایران خارج شد اما «با همکاری سرویس‌های اطلاعات همکار» و نیروهای اطلاعاتی ایران کشته شد.

آقای علوی توضیح نداد که سرویس‌های اطلاعاتی کدام کشور در تعقیب این فرد به ایران کمک کرده‌اند.

او در ادامه با بیان اینکه در رابطه با حملات روز چهارشنبه حدود ۴۳ نفر بازداشت و یک خانه امن دیگر در کرمانشاه شناسایی شد، گفت که در ماه‌های اخیر و پیش از حملات تهران تعداد زیادی تیم‌های تروریستی چند نفره یا تروریست‌های انفرادی شناسایی و دستگیر شدند.

روز چهارشنبه در حمله به آرامگاه آیت الله خمینی در جنوب تهران و حمله به مجلس شورای اسلامی در مرکز پایتخت ایران، ۱۷ نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند. داعش ضمن انتشار ویدئویی از حمله به مجلس، مسئولیت این حملات را پذیرفت. مقامات امنیتی جمهوری اسلامی با اعلام کشته شدن پنج تروریست شرکت کننده در این حملات، از پیوستن این افراد به داعش از داخل ایران خبر دادند.

این حملات واکنش های مقام های برخی از کشورها از جمله رئیس جمهوری آمریکا را در پی داشت. آقای ترامپ در بیانیه‌ای گفت که برای قربانیان بی‌گناه آن دعا می‌کند، اما اضافه کرد، کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند، خود در معرض خطر قربانی شدن توسط شرارتی که خود ترویج می‌کنند قرار می‌گیرند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز حملات تهران را محکوم کرد و ضمن تسلیت به مردم ایران گفت، «شرارت تروریسم هیچ جایی در یک جهان صلح طلب و متمدن ندارد.»

پیش از سخنان وزیر اطلاعات ایران، رئیس نیروی انتظامی از دستگیری یک تیم در اطراف تهران خبر داده بود. از سوی دیگر، رئیس کل دادگستری استان کردستان نیز روز یکشنبه ۲۱ خرداد از دستگیری شش عامل مرتبط با حادثه تروریستی تهران در این استان خبر داد.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی مقامات امنیتی و قضایی ایران، بازداشت شدگان از مناطق مختلف ایران از جمله، استانهای البرز، کرمانشاه، فارس، تهران و کردستان بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG