لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

هشداری که دیده نشد؛ داعش از مدتی پیش بخش فارسی خود را فعال کرده بود


حملات تروریستی تهران روز چهارشنبه ۱۷ کشته برجای گذاشت.
حملات تروریستی تهران روز چهارشنبه ۱۷ کشته برجای گذاشت.

در حالی روز چهارشنبه داعش دو حمله در تهران انجام داد که ۱۷ کشته بر جای گذاشت که برخی نشانه ها از تمرکز داعش بر ایران از مدتی پیش مشاهده شده بود. از جمله این نشانه ها توجه داعش به مخاطبان فارسی زبانش در ایران و پخش نشریات داعش در ایران پیش از حملات تهران بود.

رادیو ان پی آر (رادیو همگانی ملی) در گزارشی، با گلناز اسفندیاری، گزارشگر رادیو اروپای آزاد و رادیو آزادی گفت و گو کرده که او می گوید داعش مدت ها مشغول توزیع «ترجمه فارسی نشریات اش در ایران بود و ویدیویی را حدود سه ماه پیش خطاب به ایرانی ها تهیه کرده بود».

به گفته اسفندیاری «داعش چهار شماره اخیر مجله تبلیغاتی خود را با هدف جذب سنی ها در ایران به فارسی ترجمه کرده بود».

اسفندیاری در گفتگو با رادیو «ان پی آر» تاکید دارد: «حملات تهران برای دولت روحانی یک گام به عقب است. آن ها به امنیت کشور می بالیدند و در پی تعامل با سنی ها در ایران بودند».

روز چهارشنبه ۱۷ خرداد، مهاجمان در دو گروه وارد محل مراجعان عمومی در مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت الله خمینی شدند. اعضای این دو گروه بعد از ساعتی توسط پلیس و نیروهای امنیتی سپاه کشته شدند.

در حملات تروریستی روز چهارشنبه ۱۷ نفر کشته و ۵۲ نفر زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارشی از ان پی آر (رادیو همگانی ملی)

پیتر کِنیون، گزارشگر «ان پی آر»، می گوید حملات تهران به مجلس و آرامگاه آیت الله خمینی که با مداخله پلیس و سپاه و تیراندازی و انفجار به پایان رسید «به لحاظ سمبلیک حملاتی بزرگ به قلب حاکمیت در ایران بود».

پیتر کنیون تاکید دارد: «در صورت تایید ادعای داعش در پذیرش مسولیت حملات تهران این اولین حمله داعش به ایران است. داعش پیشتر دعوت به حمله به ایران کرده بود، اما مقام های مسول ایران با تمجید از نهادهای امنیتی ایران می گفتند چنین حمله ای رخ نخواهد داد. آن ها ایران را جزیره ای امن در منطقه ای مرگبار توصیف می کنند ولی اینک روشن شد که دیگر چنین نیست».

گزارشگر امور ایران در رادیو «ان پی آر» در واشنگتن گفت: «ممکن است حکومت ایران پس از این حمله موضع تندتری در پیش بگیرد. این حملات موجب تقویت موضع تندروها در ایران خواهد شد که می کوشند فضای ایران را هر چه بیشتر امنیتی کنند».

XS
SM
MD
LG