لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳
حمله به مجلس شورای اسلامی
حمله به مجلس شورای اسلامی

پوشش زنده دو حمله تروریستی در تهران؛ داعش مسئولیت را بر عهده گرفت

رسانه های رسمی ایران از حمله افراد مسلح به مجلس ایران و آرامگاه ایت الله خمینی خبر می دهند.

رسانه‌های ایران درباره هویت مهاجمان سکوت کرده‌اند اما پایگاه خبری وابسته به داعش٬ عنوان کرده که این حملات از سوی گروه موسوم به حکومت اسلامی٬ داعش صورت گرفته است.

آمارهای گزارش شده درباره کشته شدگان و مصدومان این دو حادثه متفاوت است اما حداقل ۱۲ کشته و ۴۲ زخمی را دربر می‌گیرد.

آقای سیف اللهی گفت این افراد در آن مناطقی که داعشی‌ها اعلام خلافت کرده بودند، با آنها همکاری می‌کردند. معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت که تاکنون ۵۸ عملیات تروریستی اینچنینی از سوی سربازان گمنام امام زمان قبل از وقوع خنثی و منهدم شده است.

رضا سیف اللهی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره هویت عاملان حوادث تروریستی روز چهارشنبه گفت: این افراد کسانی هستند که از برخی مناطق ایران به داعشی‌ها پیوسته‌اند.

حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران از دستگیری ۵ مظنون در پی انفجار امروز در آرامگاه آیت الله خمینی خبر داد. او با بیان این خبر به خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که پلیس امنیت در حال تحقیق و بازجویی از این افراد است.

سناتور سندرز یادآوری کرد که مردم ایران بلافاصله پس از حملات ترویستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده با تجمع و روشن کردن شمع، همبستگی و همدردی خود را با مردم آمریکا اعلام کردند. او اضافه کرد: روزی که ایران هدف حمله تروریستی داعش قرار گرفته است، زمان درستی برای اعمال تحریم علیه ایران نیست.

برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمانت در سنای آمریکا روز چهارشنبه با اشاره به حملات تروریستی تهران، خواستار تعویق رأی گیری بر سر لایحه‌ای شد که در آن تحریم‌های جدیدی علیه ایران در نظر گرفته شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز حمله روز چهارشنبه را محکوم کرد. آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه ای ضمن همدردی با مردم ایران، گفت که حمله تروریستی تهران را «قویا محکوم می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای حملات تروریستی در تهران را محکوم کرد. وزارت خارجه آمریکا کشته شدن شهروندان ایران در این حملات را تسلیت گفت و اعلام کرد که ترور در جایی از جهان متمدن جایی ندارد.

آیت الله علی خامنه ای که عصر روز چهارشنبه با تعدادی از دانشگاهیان دیدار کرد، گفت: «این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌کرد، ما تا حالا گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم. »

رهبر جمهوری اسلامی در نخستین واکنش به حملات تروریستی در تهران با بیان اینکه ملت ایران حرکت می‌کند و پیش می‌رود، گفت: «این ترقه‌بازی‌هایی هم که امروز شد، این‌ها هم در اراده‌ی مردم تأثیری نخواهد گذاشت.»

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG