لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

وزارت اطلاعات هویت عوامل حمله تروریستی تهران را فاش کرد: همه ایرانی هستند


وزارت اطلاعات ایران در بیانیه‌ای به اعلام جزئیات حوادث تروریستی تهران و هویت مهاجمان پرداخت. این بیانیه اظهارات پیشین برخی مقامات مبنی بر ایرانی بودن مهاجمان را تایید کرده است.

در بیانیه وزارت اطلاعات که روز پنج‌شنبه ۱۸ خرداد منتشر شده، نام خانوادگی مهاجمان نیامده و آنها را رامین، قیوم، فریدون، ابوجهاد و سریاس نامیده است. همچنین عنوان شده که این افراد «از عناصر تروریست سابقه دار وابسته به گروه های وهابی و تکفیری» بودند.

در ادبیات مقام‌های جمهوری اسلامی، گروه‌های سنی مخالف حکومت را «تکفیری» می‌نامند اما اصطلاح «تکفیری و وهابی» را عموما برای داعش به کار می‌برند تا این گروه را به عربستان سعودی منتسب کنند.

بنا به اعلام وزارت اطلاعات ایران، این افراد یک بار دیگر هم در مرداد ۱۳۹۵، «تحت فرماندهی ابوعایشه از فرماندهان رده بالای داعش» وارد ایران شده و قصد اجرای عملیات تروریستی در شهرهای مذهبی را داشتند اما پس از کشته شدن ابوعایشه از ایران خارج شدند.

از سوی دیگر وزارت اطلاعات در حالی مهاجمان را پنج نفر دانسته که پیش از این آمارهای متفاوتی از سوی مقامات عنوان شده بود و گفته شده بود که یک زن نیز دستگیر شده است.

محمدجواد جمالی، عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز عنوان کرده که زن دستگیر شده «راهنما و راه بلد» گروه بوده و «اهل بخش‌های جنوبی کشور» است.

این نماینده مجلس سایر مهاجمان را « مربوط به نواحی غربی ایران» معرفی کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG