لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

احضار کاردار سوئیس در تهران در اعتراض به توقیف نفت ایران توسط آمریکا


نفتکش توقیف شده «پگاس» در نزدیکی سواحل یونان (آرشیو)
نفتکش توقیف شده «پگاس» در نزدیکی سواحل یونان (آرشیو)

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران روز جمعه با احضار کاردار سوئیس، حافظ منافع آمریکا در تهران، به منظور اعتراض به توقیف نفت ایران توسط آمریکا در یک کشتی تحت اداره روسیه در نزدیکی یونان، خواستار آزادی فوری کشتی و محموله آن شد.

ایالات متحده روز چهارشنبه تحریم‌هایی را علیه یک «شبکه قاچاق نفت و پولشویی تحت حمایت روسیه برای نیروی قدس سپاه پاسداران ایران» اعمال کرد.

وزارت امور خارجه ایران همچنین اعلام کرد که جمهوری اسلامی مراتب نگرانی عمیق خود را از «ادامه نقض قوانین بین المللی و کنوانسیون‌های دریایی بین المللی توسط دولت ایالات متحده» ابراز کرد.

یک منبع در وزارت کشتیرانی یونان روز پنجشنبه به رویترز گفته بود که وزارت دادگستری ایالات متحده «به یونان اطلاع داده است محموله این کشتی، نفت ایران است.»

سه منبع آگاه نیز روز پنجشنبه به رویترز گفتند که ایالات متحده قصد دارد این محموله را با استفاده از کشتی دیگری به ایالات متحده بفرستد.

این که دلیل این توقیف محموله «نفت ایران» بوده یا ارتباط نفتکش با روسیه، مشخص نیست. ایران و روسیه با تحریم‌های جداگانه آمریکا روبه‌رو هستند.

کشتی «پگاس» با پرچم ایران یکی از پنج کشتی بود که واشنگتن روز ۲۲ فوریه - دو روز قبل از حمله روسیه به اوکراین – در ارتباط با تحریم‌های وضع شده علیه یکی از بانک‌هایی که برای بخش دفاعی روسیه اهمیتی حیاتی دارد، تحریم کرده بود.

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در پی توقیف محموله یک کشتی «تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های یونان»، کاردار سفارت یونان در تهران را احضار و مراتب اعتراض شدید دولت ایران را به او اعلام کرده بود.

به گفته سازمان بنادر و دریانوردی ایران، این نفتکش پس از بروز مشکلات فنی و رو‌به‌رو شدن با آب و هوای نامتناسب به سواحل یونان پناه برده بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG