لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

روسیه و ایران درباره «سواپ نفت و گاز» گفت‌وگو کردند


معاون نخست وزیر روسیه، الکساندر نواک - آرشیو
معاون نخست وزیر روسیه، الکساندر نواک - آرشیو

معاون نخست وزیر روسیه می‌گوید که روسیه و ایران در مورد سواپ نفت و گاز، سرمایه‌گذاری در برخی پروژه‌های بخش انرژی، و همچنین ایجاد یک قطب لجستیکی گفت‌‌وگو کرده‌اند.

این در حالی است که روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین تحت تحریم‌های گسترده قرار دارد و برای مقابله با تحریم‌های غرب که تجارت آن را محدود کرده است، تلاش می‌کند. محموله‌های نفت روسیه بیشتر به سمت آسیا می‌رود و بر اساس گزارش‌ها، صادرات نفت روسیه به چین باعث کاهش خرید نفت ایران از سوی خریداران چینی شده است.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، در سفری به ایران به تلویزیون دولتی روسیه گفت: «البته، ایران سال‌ها (تحت تحریم) زندگی کرده است و ما درباره تجربه ایران صحبت کردیم.» نواک گفت که دو کشور همچنین درباره سرمایه‌گذاری در برخی پروژه‌های نفت و گاز گفت‌وگو کردند.

نواک با اشاره به توانایی ایران برای تبدیل شدن به یک مرکز اصلی لجستیک، برای حمل و نقل متقابل کالا گفت که میزان گردش سالانه کالا بین روسیه و ایران ۱۵ میلیون تن است و می‌تواند «طی چند سال» به ۵۰ میلیون تن برسد. او همچنین با اشاره به احتمال صدور انرژی روسیه به شمال ایران و هم‌زمان صدور نفت و گاز ایران از جنوب به آسیا و اقیانوسیه، گفت که ممکن است توافق‌هایی در این عرصه در آینده نزدیک امضا شود.

ایالات متحده روز چهارشنبه تحریم‌هایی را علیه شرکت‌ها و اشخاص فعال در یک شبکه بین‌المللی قاچاق نفت و پول‌شویی به رهبری مقامات نیروی قدس سپاه پاسداران اعمال کرد. بنا بر بیانیه وزارت خزانه‌داری، این شبکه از جمله در ایران، روسیه، ترکیه، امارات، لبنان، چین و هنگ‌کنگ فعالیت کرده است.

XS
SM
MD
LG