لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۳

وزیر خارجه اوکراین می‌گوید روسیه برای لغو تحریم‌ها «باج‌خواهی» می‌کند


وزیر امور خارجه اوکراین، دیمیترو کولبا - آرشیو
وزیر امور خارجه اوکراین، دیمیترو کولبا - آرشیو

وزیر امور خارجه اوکراین، دیمیترو کولبا، روز چهارشنبه پیشنهاد مسکو را که برای جلوگیری از بحران جهانی غذا تحریم‌ها علیه روسیه باید لغو شود، «باج‌خواهی» توصیف کرد. روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین تحت تحریم‌های گسترده جهانی قرار گرفته است.

کولبا در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: «این یک باج خواهی آشکار است. شما نمی‌توانید نمونه ای بهتر از این در باج خواهی در روابط بین الملل پیدا کنید.»

در پی تهاجم روسیه قیمت بسیاری از مواد غذایی نیز افزایش یافته است. روسیه و اوکراین از تامین کنندگان بزرگ گندم در جهان بوده‌اند.

از سوی دیگر، پارلمان روسیه روز چهارشنبه قانونی را تصویب کرد که در آن محدودیت سنی برای خدمت قراردادی در نیروهای مسلح، حذف می‌شود. این مصوبه در شرایطی است که روسیه دچار تلفات سنگین در اوکراین شده است.

مصوبه پارلمان روسیه برای تبدیل شدن به قانون به امضای رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین نیاز دارد.

در حال حاضر فقط روس‌های ۱۸ تا ۴۰ ساله و خارجی‌های ۱۸ تا ۳۰ ساله می‌توانند به عنوان سرباز حرفه‌ای در ارتش روسیه ثبت نام کنند.

وزارت دفاع در ۲۵ مارس اعلام کرد که از زمان اعزام نیروهای مسلح روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، ۱۳۵۱ نفر از پرسنل نظامی روسیه کشته شده و ۳۸۲۵ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. مسکو از آن زمان تاکنون آمار تلفات خود را به روز نکرده است.

مقامات اطلاعاتی اوکراین و مقامات کشورهای غربی گفته‌اند که خسارات روسیه در اوکراین به میزان قابل توجهی بیشتر از آمار گزارش شده در آن زمان بوده و بیشتر نیز شده است.

ایتالیا و مجارستان از اتحادیه اروپا خواسته‌اند که به صراحت خواستار آتش‌بس در اوکراین و همچنین مذاکرات صلح با روسیه شود، اقدامی که باعث گسترش شکاف در اتحادیه اروپا برای مواجهه با تهاجم روسیه به اوکراین می‌شود. درخواست آنها در تضاد با سایر کشورهای عضوی است که مصمم به اتخاذ موضع سخت‌گیرانه با مسکو هستند.

مجارستان با تحریم برنامه ریزی شده نفت روسیه مخالف است. قبرس نیز در مورد ممنوعیت پیشنهاد شده فروش املاک به شهروندان روسیه نگرانی دارد.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی داووس، موضعی محکم در مورد روسیه اتخاذ کرد و هیچ اشاره‌ای به مذاکرات صلح نکرد. او گفت «اوکراین باید برنده این جنگ باشد و تجاوز پوتین (رئیس جمهوری روسیه) باید یک شکست استراتژیک باشد.»

XS
SM
MD
LG