لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

افزایش دوباره بهای نفت خام در بازارهای جهانی


بهای نفت روز دوشنبه در میانه افزایش میزان تقاضا در آمریکا دوباره در مدار صعود قرار گرفت. قیمت این کالای راهبردی به دلیل عوامل ژئوپلیتیکی،‌ افزایش تقاضا، کمبود عرضه، و ضعف دلار، این هفته را در اوج شروع کرد.

بهای هر بشکه نفت خام برنت در قراردادهای تحویل آتی با ۱.۳۴ دلار افزایش، به حدود ۱۱۴ دلار برای هر بشکه رسید. نفت خام غرب تگزاس نیز با افزایشی معادل ۱.۱۹ دلار به بشکه‌ای ۱۱۱.۴۷ دلار رسید.

یکی از مقامات شرکت مدیریت سپرده های مالی، اس پی آی، با اشاره به افزایش تقاضا در بازار آمریکا میگوید که با فرارسیدن فصل سفرهای جاده‌ای و تعطیلات تابستانی در ایالات متحده، بازار بنزین با افزایش تقاضا روبرو می‌شود در حالی که بازار فعلی با محدودیت‌هایی مواجه است.

به گفته این مقام، پالایشگاه‌ها در این زمان از سال در حال افزایش میزان تولید هستند تا «عطش بی امان شهروندان در پمپ‌های بنزین» را برطرف کنند.

با آغاز تابستان در ایالات متحده که بر اساس سنتی دیرینه از روز یادبود جان‌باختگان ارتش آمریکا در اواخر ماه مه آغاز می‌شود و تا روز گرامی‌داشت جنبش کارگری آمریکا اوایل ماه سپتامبر امتداد می‌یابد، سفرهای جاده‌ای در آمریکا به شدت افزایش می‌یابد و از همین رو تقاضا برای بنزین به اوج خود می‌رسد.

این در حالی است که به نظر بعضی کارشناسان وضع محدودیت‌ دوباره در چین با توجه به شیوع مجدد سویه‌هایی از کرونا در کنار ناتوانایی اتحادیه اروپا در دستیابی به یک موافقت‌نامه نهایی پیرامون تحریم نفت روسیه متعاقب تهاجم روسیه به اوکراین، بر افزایش قیمت نفت تاثیر گذاشته‌اند.

XS
SM
MD
LG