لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

آمریکا یک شبکه بین‌المللی «قاچاق نفت ایران» به رهبری «نیروی قدس سپاه» را تحریم کرد


وزارت خزانه داری از رستم قاسمی به عنوان یکی از فعالان این شبکه نام برده است
وزارت خزانه داری از رستم قاسمی به عنوان یکی از فعالان این شبکه نام برده است

آمریکا روز چهارشنبه تحریم‌هایی را علیه شرکت‌ها و اشخاص فعال در یک شبکه بین‌المللی قاچاق نفت و پول‌شویی به رهبری مقامات نیروی قدس سپاه پاسداران اعمال کرد. این شبکه از جمله در ایران، روسیه، ترکیه، امارات، لبنان، چین و هنگ‌کنگ فعالیت کرده است.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، این شبکه فروش صدها میلیون دلار نفت ایران را برای دو گروه حزب‌الله لبنان و نیروی قدس سپاه، تسهیل کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه صادر کرد می‌گوید که این شبکه قاچاق نفت به عنوان یک عنصر مهم درآمدزایی برای ایران از طریق فروش نفت بوده است.

بیانیه وزارت خزانه داری می‌گوید این شبکه قاچاق نفت به رهبری بهنام شهریاری، «مسئول نیروی قدس سپاه»، و رستم قاسمی، «مسئول سابق نیروی قدس سپاه» و با حمایت مقامات ارشد دولت روسیه و سازمان های اقتصادی دولتی، فعالیت کرده است.

قاسمی اکنون وزیر راه و شهرسازی دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران است.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، این شبکه همچنین از گروه‌‌‌های شبه نظامی نیابتی ایران در منطقه حمایت می‌کند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت: «ایالات متحده کاملا متعهد به پاسخگو کردن رژیم ایران به دلیل حمایتش از (گروه‌های) نیابتی تروریستی است که خاورمیانه را بی ثبات می‌کنند.»

او گفت: «در حالی که ایالات متحده همچنان به دنبال بازگشت متقابل به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است، ما در هدف قرار دادن کسانی که خط نجات پشتیبانی مالی و دسترسی به سیستم مالی بین‌المللی را برای نیروی قدس یا حزب‌الله فراهم می‌کنند تردید نخواهیم کرد.»

آقای نلسون گفته است که ایالات متحده به «اجرای دقیق تحریم‌ها بر تجارت غیرقانونی نفت ایران ادامه خواهد داد. چشم انداز برای هر کسی که از ایران نفت بخرد روبرو شدن با تحریم‌های ایالات متحده است.»

بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا به اسامی شرکت‌ها و افراد فعال از جمله شهروندان ترکیه و ایران اشاره می‌کند. بخشی از این بیانیه می‌گوید یکی از افراد فعال در این شبکه، کمال‌الدین نبی‌زاده، کاردار سابق افغانستان در مسکو است که با هماهنگی مقامات ارشد دولتی و تشکیلات اطلاعاتی روسیه، در کار قاچاق نفت ایران شرکت داشته است. این بیانیه می‌افزاید که آقای نبی‌زاده، مستقر در روسیه، پیشتر با یک طرح جعلی برای کلاهبرداری از کابل بانک مستقر در افغانستان مرتبط بوده که منجر به زیاد بیش از ۸۰۰ میلیون دلار برای دولت و مردم افغانستان شد.

این بیانیه همچنین از فعالیت شرکت روس‌نفت برای حمل مقادیر عظیم نفت ایران در این شبکه خبر داده است. بیانیه وزارت خزانه داری دستور‌العمل‌هایی را برای برخورد با این شبکه صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG