لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

آمریکا: با اصرار ایران بر خواسته‌های فرابرجامی توافقی در کار نخواهد بود


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در ارتباط با عدم تمایل دولت بایدن به حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی گفت تمرکز مذاکرات وین بر احیای برجام است و اگر ایران خواسته‌های فرابرجامی را حفظ کند، واشنگتن به رد آنها ادامه می‌دهد و توافقی وجود نخواهد داشت.

به گفته وی در صورت بازگشت به پیروی متقابل از برجام، آمریکا آماده رفع تحریم‌ها خواهد بود، اما ایران نیز باید گام‌هایی بردارد که بر اساس آنها به صورت دائمی و قابل راستی‌آزمایی از دستیابی به سلاح هسته‌ای منع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت دولت بایدن در صورت رسیدن به توافق بازگشت متقابل به احیای برجام، آن را جهت بازبینی به کنگره خواهد فرستاد.

آقای پرایس در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا توقیف کشتی دارای پرچم روسیه و حامل نفت ایران در آب‌های یونان و همچنین وضع تحریم‌های جدید علیه یک شبکه پولشویی و قاچاق نفت وابسته به نیروی قدس سپاه، این پیام را به ایران نمی‌فرستد که آمریکا مایل به بازگشت به احیای برجام نیست، گفت پیامی که واشنگتن با انجام این عمل‌ها به تهران می‌فرستد این است که «فعالیت‌های غیرقانونی نیروی قدس، دیگر نیابتی‌های ایران، [و] گروه‌های تروریستی مورد حمایت ایران» را بر نمی‌تابد.

او افزود دولت بایدن از همان ابتدا آشکارا «به طور مطلق» به دنبال بازگشت به پیروی متقابل از برجام و جلوگیری همیشگی و قابل‌راستی‌آزمایی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بوده است اما از تمامی توان خود جهت مقابله با سایر قدامات تهدیدآمیز ایران همانند نیابتی‌ها، گروه‌های تروریستی، اقدامات بی‌ثبات‌کننده، و برنامه موشک بالستیک استفاده می‌کند. به گفته وی، بدون احیای برجام مقابله با دیگر اقدامات ایران نیز دشوارتر خواهد بود.

در همین ارتباط، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس در گفت‌وگویی با فرید زکریا عنوان کرد: «من هم مثل وزیر خارجه آمریکا و رابرت مالی در برابر پارلمان کشورم با فشارهای زیادی مواجهم؛ یک طیف قوی در داخل دو کشور، مخالف بازگشت به برجام هستند.»

وزیر امور خارجه ایران در ارتباط با اصرار جمهوری اسلامی بر حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی گفت: «نباید مسائل را به یک موضوع تقلیل داد.» به گفته وی، این مساله را اسرائیل «بزرگ‌نمایی» کرده و به عنوان عامل اصلی مطرح می‌شود.

این در حالی است که در روزهای گذشته وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، پیرامون جلسه این کمیسیون با علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام، با اشاره به اینکه مذاکرات وین به طور «واقعی و عینی... مذاکره بین ایران و آمریکا» است عنوان کرده بود دو موضوع حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده و همچنین «لیستی که مربوط به تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی [ایرانی] است» سبب ایجاد اختلاف میان تهران و واشنگتن شده است.

  • تازه‌ترین موضع فرانسه

به گزارش روزنامه فیگارو، وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری مجازی اعلام کرد تصور اینکه [گزینه احیای] برجام همیشه روی میز خواهد ماند، «اشتباهی جدی و خطرناک» است.

این وزارتخانه ضمن فراخواندن تمامی طرف‌ها به اتخاذ موضعی مسئولانه و انجام اقداماتی عاجل به منظور نهایی‌کردن مذاکرات احیای برجام تاکید کرد فرانسه نیز همانند شرکایش اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

XS
SM
MD
LG