لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

وزارت خزانه‌داری: ایالات متحده شبکه رسمی و مالی حماس را تحریم می‌کند


سر‌در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا - آرشیو
سر‌در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا - آرشیو

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که دولت این کشور در روز سه شنبه تحریم‌هایی را در مورد یک مقام مالی گروه حماس و شبکه‌ای از تسهیل کنندگان مالی این نهاد وضع کرده است.

وزارت خزانه‌داری همچنین می‌گوید این تحریم‌ها را علیه شرکت‌هایی وضع کرده است که برای آن گروه ستیزه‌گر فلسطینی درآمدهایی را ایجاد کرده‌اند.

این تحریم‌ها اداره سرمایه‌گذاری حماس با سپرده‌هایی به ارزش تخمینی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار را شامل می‌شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که این سپرده‌ها، از جمله شرکت‌هایی در سودان، ترکیه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، و الجزایر را در بر می‌گیرد.

به اظهار خانم الیزابت روزنبرگ، قائم مقام این وزارتخانه در امور تأمین اعتبار مالی تروریست‌ها و جرائم مالی، حماس از طریق شبکه سرمایه گذاری‌های مخفیانه خود و ضمن بی‌ثبات کردن باریکه غزه منبع درآمدهای زیادی بوده است.

حماس که کنترل باریکه غزه را دارد، از سوی محافل غربی و اسرائیل بعنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود. این سازمان تاکنون واکنشی به این خبر تحریم‌ها نشان نداده است.

مقام تحریم شده حماس، موسوم به عبدالله یوسف فیصل صبری، یک تبعه اردن و مستقر در کویت است که طی چند سال گذشته به عنوان حسابدار وزارت دارایی حماس فعالیت داشته است.

شرکت‌های مشمول تحریم‌های آمریکا، آگروگیت هولدینگ در سودان، سیدار در الجزایر، مستقلّات الاتقان در امارات‌متحده‌عربی، ترند جیو در ترکیه، و آندا در کشور عربستان‌سعودی هستند.

XS
SM
MD
LG