لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: تحریم‌های ایران تا زمان دستیابی به توافق اجرا می‌شود


جیک سالیوان
جیک سالیوان

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مورد این که آیا موضوع هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی در دستور کار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات با رئیس جمهوری کره جنوبی‌ است یا نه، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که این مساله در سطح کارشناسان فنی ما و آنها همواره مورد بحث بوده است.

او که به همراه جو بایدن در مسیر سفر رئیس جمهوری امریکا به کره جنوبی با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود: «این موضوع در قالب تحریم های اعمال شده علیه برنامه هسته‌ای ایران است و نمی‌دانم در دستور کار دو رئیس جمهوری خواهد بود یا نه.»

جیک سالیوان درباره موضع دولت جو بایدن در برداشتن تحریم‌ها در رابطه با پول‌های بلوکه شده ایران گفت: «دیدگاه ما این است که تحریم ها باید اجرا شوند و تا زمانی که ایران به پیشبرد برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد، ما باید با متحدان و شرکای خود کار کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که فشار اقتصادی بر آنها را حفظ می‌کنیم و برای آنها روشن کنیم تا آنها را در نهایت به توافق برسانیم.»

او گفت توافقی که در وین روی میز است، «توافقی کاملاً منصفانه و معقول» است.

وزارت امور خارجه آمریکا و کاخ سفید بارها با مخاطب قرار دادن مقامات تهران، آنها را از اصرار بر درخواست‌هایی فراتر از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برجام بر حذر داشته‌اند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته جاری گفت که تهران همچنان بر بررسی خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا اصرار دارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG