لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

پاسخ ایران به آمریکا رسید؛ آمریکا: سازنده نیست


برجام نافرجام
برجام نافرجام

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بامداد جمعه ۱۱ شهریور گفت: «نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد پاسخ آمریکا «درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی احیای برجام» به جوزپ بورل «هماهنگ‌کننده مذاکرات و نماینده اتحادیه اروپا» تحویل داده شد.»

کنعانی با بیان اینکه پاسخ جمهوری اسلامی پس از ارزیابی تیم کارشناسی و بررسی همه‌جانبه ، تدوین و برای هماهنگ‌کننده مذاکرات ارسال شد، افزود: «متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.»

ساعاتی بعد اما معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده تایید کرد که آمریکا پاسخ ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده و در حال بررسی آن است. ودانت پاتل افزود: «پاسخ ایالات متحده از طریق اتحادیه اروپا ارسال خواهد شد اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.»

روز چهارشنبه حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که به مسکو سفر کرده‌ بود در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با قدردانی از نقش مسکو در مذاکرات احیای برجام گفت:‌ «در صورت «نیرومندسازی» متن موجود، رسیدن به توافق در مذاکرات وین دور از دسترس نخواهد بود.»

لاوروف وزیر خارجه روسیه هم در این دیدار با ابراز رضایت کامل از متن فعلی توافق برجام گفت:«اگر آمریکا واقع‌بینانه عمل کند، رسیدن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.»

در حالی که خبر رسمی از احیای برجام در میان نیست، رئیس جمهوری فرانسه ابراز امیدواری کرد که توافق برای احیای برجام در «روزهای آینده» جمع‌بندی شود.

اظهارات رئیس جمهوری فرانسه یک روز بعد از اظهار نظر «محافظه‌کارانه» جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید است که گفته ایالات متحده به توافق احیای برجام امیدوار، و به مذاکرات مربوط به آن خوشبین است.

جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید دوم شهریور در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه «فاکس‌نیوز» آمریکا گفته بود که «بایدن همچنان به احیای برجام متعهد است» و اعتقاد رئیس‌جمهوری آمریکا این است که «دیپلماسی بهترین مسیر برای رسیدن به نتیجه‌ای است که در آن ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد.»

پیشتر نیز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای حضور در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا به پراگ، پایتخت جمهوری چک، سفر کرده است، ابراز امیدواری کرد که برجام «ظرف روزهای آینده» احیا شود.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که دهم شهریور بالاخره پاسخ جمهوری اسلامی را دریافت کرد، ششم شهریور در گفت‌وگو با روزنامه کرونن سَیتونگ اتریش درباره سرنوشت مذاکرات احیای برجام و متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای حصول توافق نهایی گفته‌بود : من پاسخ آمریکا را دریافت کرده‌ام. اکنون ایران باید به آنها پاسخ دهد. من خوش‌بین هستم و این، آخرین میلی‌مترهاست تا با احیای برجام، جهان به جای ایمن‌تری تبدیل شود.

این در حالی است که منابع خبری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کردند:«دو نامه جداگانه از سوی قانونگذاران آمریکایی و گروهی از مقامات پیشین امنیتی اسرائیل خطاب به جو بایدن نوشته شده و امضا‌کنندگان از رئیس جمهور آمریکا خواسته‌اند توافق جدیدی را با ایران امضا نکند.»

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل هم روز پنج‌شنبه با دیوید بارنیا، رئیس سازمان اطلاعاتی موساد، دیدار کرد. بارنیا هفته آینده به ایالات متحده سفر می‌کند تا با مقام‌های ارشد این کشور دیدار و درباره توافقی که بین ایران و قدرت‌های جهانی در حال شکل‌گیری است، گفت‌وگو کند.

محور اصلی صحبت در دیدار لاپید ‌و بارنیا، مساله توافق هسته‌ای با ایران و «آمادگی رئیس موساد برای ادامه تلاش اسرائیل در زمینه مخالفت با توافق» بوده‌است.

رئیس موساد پیش‌تر گفته‌ است که واشنگتن نباید در توافق عجله کند و آن را «یک فریب کامل» خوانده‌ بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG