لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

پنج عضو جمهوریخواه کنگره: دولت بایدن ممکن است برای بستن پرونده ایران در آژانس فشار بیاورد


کلادیا تنی - آرشیو
کلادیا تنی - آرشیو

دست‌کم پنج عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده در نامه‌ای به رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار «استقلال تحقیقات آژانس» در مورد پرونده ایران شدند.

کلادیا تنی عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا که از مخالفان احیای برجام است، به همراه چهار نماینده جمهوری‌خواه دیگر، در این نامه «دولت آمریکا و دیگران» را متهم کرده که ممکن است به آژانس فشار بیاورند تا این پرونده را زودتر از آنچه باید صورت بگیرد، ببندد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده‌ای را در دست دارد که به ذرات کشف شده اورانیوم در سایت‌های از پیش گزارش نشده ایران می‌پردازد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، یک نهاد مستقل وابسته به سازمان ملل متحد است.

رافائل گروسی، پیشتر گفته بود تا زمانی که ایران پاسخ قانع کننده‌ای درباره منشا ذرات کشف شده اورانیوم در چند سایت از پیش گزارش شده ندهد، آژانس این پرونده را نمی‌‌بندد.

آقای گروسی، روز دوشنبه ۳۱ مرداد در پاسخ به یک سوال مجری شبکه خبری سی‌‌ان‌ان گفت او به هیچ وجه حاضر نیست که پرونده مربوط به مسائل حل نشده با ایران را بدون دریافت پاسخ معتبر از ایران ببندد.

مجری برنامه تلویزیونی سی‌ان‌ان، بکی اندرسون، از گروسی پرسید که آژانس در گزارشی که در ماه ژوئن منتشر کرد، گفته بود ایران به سوالات آژانس نتوانسته است پاسخ قانع کننده فنی بدهد، و آیا حالا او حاضر است آن پرونده را بدون دریافت پاسخ‌های مورد نظر ایران ببندد؟

گروسی در پاسخ به این پرسش گفت که برای اعضای این سازمان قابل قبول نیست که به خاطر مسائل سیاسی وظایف خود را انجام ندهند چرا که این نهاد یک وظیفه حقوقی دارد.

یکی از درخواست‌های ایران برای احیای برجام، پایان تحقیقات در مورد مسائل حل نشده میان این کشور و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

رافائل گروسی پیشتر در خرداد ماه ۱۴۰۱ در اظهاراتی خطاب به شورای حکام آژانس گفت ایران از ارائه پاسخ درباره ذرات پیدا شده اورانیوم در سه سایت هسته‌ای اعلام‌نشده تورقوزآباد، ورامین و مریوان خودداری کرده است.

در همین حال، همزمان با ابراز خوش‌بینی کاخ سفید نسبت به احیای برجام، دو نامه جداگانه دیگر از سوی قانونگذاران آمریکایی و گروهی از مقامات پیشین امنیتی اسرائیل خطاب به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نوشته شده است و امضا‌کنندگان از او خواسته‌اند توافق جدیدی با ایران امضا نکند.

XS
SM
MD
LG