لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

احیای‌برجام | تهران «ضمانت‌های قوی‌تر» می‌خواهد؛ اسلامی: ۱۰۰۰ سانتریفیوژ آی‌آر-۶ ساختیم


ساخت سانتریفیوژ آی‌آر-۶ در ایران - آرشیو
ساخت سانتریفیوژ آی‌آر-۶ در ایران - آرشیو

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید در صورت «نیرومندسازی» متن موجود، رسیدن به توافق در مذاکرات وین دور از دسترس نخواهد بود. هم‌زمان رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که ایران تنها در یک سال گذشته هزار سانتریفیوژ نسل ششم ساخته است.

به گزارش ایرنا در روز چهارشنبه ۹ شهریور، حسین امیرعبداللهیان در جریان نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف، با قدردانی از نقش مسکو در مذاکرات رفع تحریم‌ها، گفت که ایران متن طرف آمریکایی را «درباره لغو تحریم‌ها» دریافت کرده و در حال بررسی آن «با دقت و سرعت لازم» است.

او تأکید کرد: «در مورد تضمین نیازمند متنی قویتر هستیم و باید ضمانت‌های قویتر در این موضوع داشته باشیم.»

امیرعبداللهیان با بیان این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد»، افزود: «برای ایران قابل قبول نیست که پس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام مجددا شاهد برخی دیدگاه‌های سیاسی و اتهامات بی‌اساس آژانس باشیم.»

از سویی، محمد اسلامی با رد پرسش‌های آژانس درباره سه مکان هسته‌ای اعلام‌نشده جمهوری اسلامی، ادعا کرد که «ایران سایت هسته‌ای معرفی نشده ندارد.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۹ شهریور در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرد که «سوالات آژانس قبل از بازگشت همه طرف‌ها به برجام باید حل و فصل شوند، در غیر این صورت روز بازاجرایی وجود نخواهد داشت.»

او متن پیش‌نویس مورد گفت‌وگو در مذاکرات احیای برجام را «تصمیم کلی کشور» خواند و از آن دفاع کرد.

اسلامی همچنین گفت با وجود «تهدید به بمباران تأسیسات هسته‌ای» و «ترور دانشمندان و انواع خرابکاری»، ایران «از صنعت هسته‌ای پیشرفته‌ای برخوردار» شده و طی یک سال هزار سانتریفیوژهای آی‌آر-۶ ساخته است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه هفتم شهریور گزارش داد به نسخه‌ای از گزارش محرمانه آژانس دست یافته که بر اساس آن، ایران از یک آبشار متشکل از ۱۷۴ سانتریفیوژ پیشرفته از نسل ششم را در نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌کند.

بر اساس این گزارش، ایران دو آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز نیز دارد که یکی از آنها در حال آماده‌سازی برای غنی‌سازی اورانیوم است، اما به سومین آبشار هنوز گاز هگزافلوراید تزریق نشده است.

جمهوری اسلامی ایران از یک سال پیش سطح غنی‌سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد بالا برده است در حالی که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۳/۶۷ درصد داده بود.

روز سه‌شنبه برخی رسانه‌های خبری به نقل از یک مقام سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دادند که آمریکا و ایران به توافق رسیده‌اند و خبر آن طی دو تا سه هفته آتی اعلام خواهد شد، اما معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده هر گونه خبر در مورد نهایی شدن توافق میان واشنگتن و تهران را رد کرد.

ودانت پاتل همچنین با بیان این که جهان، به خصوص کشورهای منطقه، باید تعمیق اتحاد روسیه با ایران را تهدیدی بسیار بزرگ قلمداد کنند، تاکید کرد: «ما تمامی تحریم‌های آمریکا علیه تجارت تسلیحاتی هر دو کشور روسیه و ایران را با قدرت اعمال خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG