لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

رئیس جمهوری فرانسه: امیدوارم در چند روز آینده توافق احیای برجام با ایران جمع‌بندی شود


امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه

در حالیکه خبر رسمی از احیای برجام در میان نیست، رئیس جمهوری فرانسه ابراز امیدواری کرد که توافق برای احیای برجام در «روزهای آینده» جمع‌بندی شود.

امانوئل مکرون که روز پنجشنبه ۱۰ شهریور در جمع سفیران فرانسه در دیگر کشورها سخنرانی می‌کرد، گفت: «امیدواریم توافق برای احیای برجام طی چند روز آینده، جمع‌بندی شود.»

مکرون ۴ شهریور هم بعد از دیدار با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود اکنون توپ احیای برجام در زمین ایران است.

اظهارات رئیس جمهوری فرانسه یک روز بعد از اظهارنظر «محافظه‌کارانه» جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید است که گفته ایالات متحده به توافق احیای برجام امیدوار، و به مذاکرات مربوط به آن خوشبین است.

پیشتر نیز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای حضور در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا به پراگ، پایتخت جمهوری چک، سفر کرده است، ابراز امیدواری کرد که برجام «ظرف روزهای آینده» احیا شود.

بعد از پیشنهاد اتحادیه اروپا، ایران ۲۴ مرداد در نامه‌ای به آمریکا نظرات خود را بیان کرد. هفته گذشته (۲ شهریور) آمریکا هم پاسخ ایران را از طریق طرف اروپایی داد.

هنوز جزئیات زیادی از پاسخ آمریکا به ایران مشخص نشده اما جوزپ بورل گفته است که پاسخ آمریکا به ایران معقول بود؛ و امیدواریم هرچه سریعتر توافق شود.

در همین حال دفتر نخست‌وزیری اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، درباره توافق هسته‌ای با ایران گفت‌وگو کرد.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه ۷ شهریور در نشستی خبری با نمایندگان برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی از «تضمین‌های اطمینان‌آور، راستی‌آزمایی عینی و عملی، رفع تحریم‌ها به صورت معنادار و پایدار و بسته‌شدن ادعاهای سیاسی درباره پادمان» به عنوان مواردی یاد کرد که به گفته او برای «نیل به توافق» باید انجام شود.

XS
SM
MD
LG