لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

دو نامه با ده‌ها امضا از آمریکا و اسرائیل به بایدن: توافق جدید با ایران امضا نکنید


 جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا.

همزمان با ابراز خوش‌بینی کاخ سفید نسبت به احیای برجام، دو نامه جداگانه از سوی قانونگذاران آمریکایی و گروهی از مقامات پیشین امنیتی اسرائیل خطاب به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نوشته شده و امضا‌کنندگان از وی خواسته‌اند توافق جدیدی با ایران امضا نکند.

برخی منابع در آمریکا پیش‌نویس نامه‌ای از حدود چهل عضو کنگره آمریکا را منتشر کرده‌اند که بیش از سی نفر آنها هم‌حزبی آقای بایدن هستند و در نامه خود نگرانی‌های جدید در مورد توافق احتمالی جدید با ایران را بیان کرده‌اند.

(به‌روزرسانی‌شده) این نامه به ابتکار جاش گاتیمر عضو دموکرات مجلس نمایندگان تدارک دیده شد که ۵۰ عضو کنگره آن را امضا کنند. براساس بیانیه دفتر جاش گاتیمر ، ۳۴ عضو دموکرات و هم حزبی آقای بایدن این نامه را امضا کرده‌اند.

دینا تیتوس عضو(دموکرات) مجلس نمایندگان از ایالت نوادا
دینا تیتوس عضو(دموکرات) مجلس نمایندگان از ایالت نوادا

دینا تیتوس عضو دموکرات مجلس نمایندگان که یکی از امضا‌کنندگان این نامه‌ است به کامبیز توانا از بخش فارسی در پاسخی مکتوب گفت:‌ «ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، خطری واقعی برای امنیت و ثبات تمامی جهان است. من از اقدام دولت آمریکا برای دستیابی به توافقی که قدرتمند باشد، حمایت می‌کنم. منظور از نوشتن این نامه این بود که اطمینان پیدا کنیم به کنگره یک فرصت مناسب برای بررسی هرگونه توافقی برای توقف دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، داده شود.»

امضاکنندگان این نامه از کاهش احتمالی تحریم‌های ایران انتقاد کرده‌اند و از جو بایدن خواسته‌اند که قبل از هر توافقی با ایران، متن آن را برای بررسی و تصویب به کنگره ارسال کند.

از سوی دیگر، برخی منابع اسرائیلی از جمله جروزالم پست روز پنجشنبه نامه دیگری را به امضای ۳۲ نفر از افسران سابق امنیتی اسرائیل منتشر کرد‌ه‌اند که امضاکنندگان می‌گویند بر مبنای تجربه و ارزیابی جمعی، معتقدند که توافق (با ایران) برای امنیت آمریکا، اسرائیل و جهان به دلیل طیف وسیعی از دلایل، فاجعه‌بار است. آنها از بایدن خواستند توافق جدیدی با ایران امضا نکند.

این افراد می‌گویند به نیابت از پنج هزار نظامی دیگر چنین خواسته‌ای را مطرح می‌کنند.

در حالیکه خبر رسمی از احیای برجام در میان نیست، رئیس جمهوری فرانسه ابراز امیدواری کرد که توافق برای احیای برجام در «روزهای آینده» جمع‌بندی شود.

اظهارات رئیس جمهوری فرانسه یک روز بعد از اظهارنظر «محافظه‌کارانه» جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید است که گفته ایالات متحده به توافق احیای برجام امیدوار، و به مذاکرات مربوط به آن خوشبین است.

پیشتر نیز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای حضور در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا به پراگ، پایتخت جمهوری چک، سفر کرده است، ابراز امیدواری کرد که برجام «ظرف روزهای آینده» احیا شود.

بعد از پیشنهاد اتحادیه اروپا، ایران ۲۴ مرداد در نامه‌ای به آمریکا نظرات خود را بیان کرد. هفته گذشته (۲ شهریور) آمریکا هم پاسخ ایران را از طریق طرف اروپایی داد.

هنوز جزئیات زیادی از پاسخ آمریکا به ایران مشخص نشده اما جوزپ بورل گفته است که پاسخ آمریکا به ایران معقول بود؛ و امیدواریم هرچه سریعتر توافق شود.

در همین حال دفتر نخست‌وزیری اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، درباره توافق هسته‌ای با ایران گفت‌وگو کرد.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه ۷ شهریور در نشستی خبری با نمایندگان برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی از «تضمین‌های اطمینان‌آور، راستی‌آزمایی عینی و عملی، رفع تحریم‌ها به صورت معنادار و پایدار و بسته‌شدن ادعاهای سیاسی درباره پادمان» به عنوان مواردی یاد کرد که به گفته او برای «نیل به توافق» باید انجام شود.

XS
SM
MD
LG