لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

وزارت خارجه آمریکا خبر تخلیه کارمندان سفارت خود در بغداد را رد کرد


ساختمان وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا
ساختمان وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری تلفنی گفت که اخبار منتشر شده درباره تخلیه کارکنان سفارت آمریکا در بغداد صحت ندارد.

او در این نشست تلفنی به پرسش‌های خبرنگاران درباره موضوعاتی از جمله ناآرامی‌ها در عراق، مذاکرات هسته‌ای با ایران، و اوکراین-روسیه پاسخ داد.

عراق

ودانت پاتل گفت خبرهای مربوط به تخلیه کارمندان سفارت ایالات متحده از سفارت بغداد «نادرست» هستند.

او در پاسخ به پرسشی پیرامون برخی گزارش‌ها مبنی بر کاهش تعداد کارمندان سفارت در بغداد نیز گفت وارد جزئیات مسائل مرتبط با امنیت داخلی و امنیت کارمندان سفارت نمی‌شود.

پاتل همچنین ناآرامی‌ها در عراق را «عمیقا نگران‌کننده» خواند.

به گفته معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ، واشنگتن از حق معترضان عراقی برای برپاکردن تظاهرات صلح‌آمیز دفاع می‌کند و معترضان نیز باید به موسسات و نهادهای دولت عراق احترام بگذارند.

او همچنین گفت که واشنگتن همچنان خود را به یک عراق قوی و باثبات متعهد می‌داند.

مذاکرات هسته‌ای با ایران

ودانت پاتل درباره تلاش‌ها برای احیای برجام گفت آمریکا به پیشنهاد اروپا جواب داده و اکنون به ایران بستگی دارد چگونه به آن پاسخ دهد.

او در پاسخ به پرسشی پیرامون موضع دولت بایدن درباره آغاز غنی‌سازی اورانیوم به وسیله سانتریفیوژهای آی‌آر-۶ در نطنز گفت واشنگتن هنوز معتقد است بازگشت متقابل به پیروی از برجام، در راستای منافع ملی ایالات متحده و بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد اسرائیل هیچ دوست نزدیک‌تری از جو بایدن ندارد.

اوکراین-روسیه

ودانت پاتل در ارتباط با بازدید هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین گفت واشنگتن امیدوار است مسکو به وعده خود پایبند باشد و اجازه دسترسی آژانس به این نیروگاه هسته‌ای را بدهد.

به گفته آقای پاتل، آمریکا با تمام توان خود تلاش می‌کند اوکراین قادر به دفاع از خود باشد و روسیه به دلیل تجاوزگری و اقداماتش مسئول شناخته شود.

او درباره دو شهروند آمریکایی زندانی در روسیه نیز گفت دولت بایدن با خانواده‌های آنها به طور مرتب در تماس است.

XS
SM
MD
LG