لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

واکنش ایران به طرح یکپارچه‌سازی پدافندهای هوایی در منطقه: «تنش‌‌زا» است


موشکی که از سامانه پدافند هوایی «گنبد آهنین» اسرائیل شلیک شده است (آرشیو)
موشکی که از سامانه پدافند هوایی «گنبد آهنین» اسرائیل شلیک شده است (آرشیو)

وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که طرح‌های آمریکا و اسرائیل برای ایجاد یک پیمان دفاعی مشترک با کشورهای عربی برای مقابله با تهدید پهپادها و موشک‌های ایران فقط سبب افزایش تنش‌های منطقه‌ای خواهد شد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز شنبه در اظهاراتی به این طرح واکنش نشان داد و آن را به مثابه ورود «بیگانگان» در منطقه و «عامل اصلی تنش‌زایی و ایجاد شکاف منطقه‌ای» دانست.

منابع آگاه از این طرح می‌گویند که ایالات متحده و اسرائیل به دنبال ایجاد زمینه‌ای برای یک اتحاد امنیتی با کشورهای عربی هستند که سامانه‌‌های پدافند هوایی را برای مقابله با حملات موشکی و پهپادی ایران در خاورمیانه به هم مرتبط می‌کند.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه و در آستانه سفر هفته آینده جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به خاورمیانه که قرار است در اسرائیل آغاز شود، گفت که مقامات آمریکایی در حال مذاکره درباره راه‌های یکپارچه‌سازی قابلیت‌های پدافند هوایی با رهبران منطقه برای رویارویی با تهدیدی از سوی ایران هستند.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع مطلع گزارش داده بود که ایالات متحده و اسرائیل در حال زمینه‌سازی برای دستیابی به یک توافق امنیتی با دولت‌های عرب به منظور هماهنگ کردن سامانه‌های پدافند هوایی‌ این کشورها در برابر حملات پهپادی و موشکی ایران هستند.

به نوشته رویترز، این ایده که از فناوری اسرائیل بهره می‌گیرد، می‌تواند با سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به اسرائیل، سرزمین‌های فلسطینی، و عربستان سعودی از ١٣ تا ۱۶ ژوئیه به سرعت عملی شود.

این منابع افزوده‌اند که گفت‌وگوها هنوز در مراحل اولیه هستند و چند کشور عرب مخالف برقراری رابطه با اسرائیل، هنوز با این طرح موافق نیستند.

این در حالی است که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، ماه گذشته گفته بود ائتلاف پدافند هوایی مورد حمایت آمریکا «عملیاتی» است و چندین حمله ایران را خنثی کرده و با سفر بایدن تقویت خواهد شد.

یک مقام اسرائیلی نیز که نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفته کشورهای شریک به جای استفاده از امکانات فیزیکی یکسان، سامانه‌های پدافند هوایی خود را از طریق ارتباطات الکترونیکی از راه دور هماهنگ می‌کنند.

سه تن از چهار منبع مذکور گفته‌اند بر اساس این توافق شبکه‌ای از رادارها، ردیاب‌ها، و رهگیرها میان عربستان سعودی، عمان، کویت، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عراق، اردن، و مصر با بهره‌گیری از فناوری اسرائیل و پایگاه‌های نظامی آمریکا ایجاد خواهد شد.

این طرح دفاعی به کشورهای مشارکت‌کننده از جمله عربستان سعودی، اسرائیل، و امارات متحده عربی اجازه می‌دهد تهدیدهای هوایی را پیش از ورود به قلمرو سرزمینی‌شان شناسایی و منهدم کنند.

به گفته یکی از منابع رویترز، مقامات اسرائیلی برای نخستین بار در جریان یک نشست ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام با حضور مقامات نظامی عربستان سعودی، قطر، امارات، و مصر در شرم‌الشیخ در ماه مارس این ایده را مطرح کردند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG