لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

سپاه پاسداران وقوع «خرابکاری صنعتی» در تاسیسات وزارت دفاع ایران را تایید کرد


عکس هوایی تأسیسات نظامی پارچین در شرق تهران
عکس هوایی تأسیسات نظامی پارچین در شرق تهران

یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران کشته شدن یکی از کارمندان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در شهر تهران را یک «خرابکاری صنعتی» دانست و گفت که اهداف این حمله فراتر از این فرد بوده است.

فرمانده «دانشگاه امام حسین» سپاه پاسداران با اشاره به کشته شدن اخیر «یک کارمند وزارت دفاع»، آن را نتیجه «خرابکاری» توصیف کرده است. با این حال او به صراحت نگفته است که منظور او کدام حادثه است. هر چند «باشگاه خبرنگاران» وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، ضمن انتشار این خبر، همزمان به «حادثه انفجار روز چهارم خرداد» در «واحد وزارت دفاع در پارچین تهران» اشاره کرد.

محمدرضا حسنی آهنگر در یک مراسم مربوط به پدافند غیرعامل ایران موسوم به «جشنواره علمی سلمان فارسی»، اظهار داشته است که در آن عملیات، «خطوط تولید» نظامی جمهوری اسلامی هدف «خرابکاری صنعتی» قرار گرفته و فرد کشته شده از پرسنل وزارت دفاع، «خودش مورد هدف نبود اما تحت تأثیر یک خرابکاری صنعتی قرار گرفت.»

وزارت دفاع جمهوری اسلامی آن هنگام اعلام کرده بود که عصر روز چهارشنبه چهارم خردادماه طی سانحه‌‌ای در یکی از واحدهای تحقیقاتی تابعه این وزارت‌خانه در پارچین، یک نفر از کارکنانش به نام «احسان قدبیگی» کشته و یک نفر دیگر نیز زخمی شده است.

هنوز هیچ فرد یا نهادی مسئولیت انجام این عملیات در پارچین را به عهده نگرفته‌است.

منطقه نظامی «پارچین» از مکان‌های مرتبط با «توسعه برنامه موشکی» جمهوری اسلامی است که بارها محل مناقشه ایران با آژانس و بازرسان غربی قرار گرفته است و همواره گمانه‌زنی‌هایی درباره «احتمال ساخت و آزمایش چاشنی‌های انفجاری مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای» در این پایگاه نظامی مطرح بوده است.

باشگاه خبرنگاران در توضیح سخنان این فرمانده ارشد سپاه پاسداران نوشته است که احسان قدبیگی دارای لیسانس مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف شهر تهران بوده و طی «سانحه‌ای» در «یکی از واحد‌های تحقیقاتی وزارت دفاع» در «منطقه پارچین» کشته شده است.

از سوی دیگر، هفته‌های گذشته نیز برخی خبرگزاری‌ها در ایران با اعلام خبر کشته شدن علی کمانی و محمد عبدوس، دو عضو یگان «هوا فضای» نهادهای نظامی جمهوری اسلامی، اخبار مبهم و متناقضی درباره آنها منتشر کرده بودند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، بیست و دوم خرداد ساعتی پس از اعلام خبر کشته شدن علی کمانی، عضو یگان هوا فضای «سپاه خمین» در هنگام «مأموریت»، گزارش داد که محمد عبدوس، از کارکنان یگان هوا فضا در سمنان نیز «حین انجام مأموریت» کشته شد.

اما دوشنبه بیست و سوم خردادماه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای «محمد عبدوس» را «یکی از کارکنان» این وزارتخانه نامید که «حین مأموریتی» در «منطقه عمومی سمنان» کشته شده بود.

بیست و پنجم خردادماه و دو روز پس از رسانه‌ای شدن این موارد نیز تصاویر ماهواره‌ای جدید انتشار یافت که از تلاش جمهوری اسلامی برای «پرتاب موشک به فضا» حکایت داشت.

شرکت رصد و اطلاعات «مکسار» با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از ایران، اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی بیست و چهارم خردادماه تلاش کرده تا از «مرکز فضایی امام خمینی» در «جنوب شرقی سمنان» یک «راکت» به فضا پرتاب کند اما این پرتاب «ناکام» بوده ‌است.

فرمانده دانشگاه امام حسین سپاه پاسدارن در ارتباط با این «خرابکاری صنعتی» و «عملیات خرابکارانه» اخیر در تاسیسات نظامی پارچین تهران، مدعی شده است که باید با «روش‌های هوش مصنوعی» از وقوع سایر «تهدیدها» پیشگیری شود.

در ماه‌های اخیر بارها خبر مرگ برخی از فرماندهان سپاه پاسداران و یا کارکنان ارشد برخی از مجتمع‌های نظامی جمهوری اسلامی با کاربری‌های خاص در شهرهای مختلف ایران انتشار یافته اما مقامات حکومتی در بیشتر موارد تلاش کرده‌اند تا آنها را «حادثه» یا رویدادی «در دست بررسی» اعلام کنند.

XS
SM
MD
LG