لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

اسرائیل در حال ایجاد ائتلاف دفاع هوایی منطقه‌ای زیر نظر آمریکا است


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه گفت کشورش در حال ایجاد یک ائتلاف هوایی منطقه‌ای با حمایت ایالات متحده آمریکا است.

نگرانی‌های متحدان عرب آمریکا نسبت به ایران در سال‌های اخیر، آنها را به اسرائیل نزدیک کرده است. دولت اسرائیل به این کشورها پیشنهاد همکاری دفاعی کرده اما آنها تا کنون از ارائه هرگونه اظهار نظر علنی در این باره خودداری کرده‌اند.

آقای گانتز در نشستی با حضور قانونگذاران اسرائیلی، از طرح موسوم به «ائتلاف دفاع هوایی خاورمیانه» رونمایی کرد و افزود طی یک سال گذشته و به همراه «دوستانم در پنتاگون و دولت ایالات متحده» سرپرستی طرح گسترده‌ای را به عهده داشته که همکاری میان اسرائیل و دولت‌های منطقه را تقویت می‌کند.

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، «این برنامه همین الان نیز در حال اجراست و تا کنون چندین تلاش ایران جهت حمله به اسرائیل و دیگر کشورها را مختل کرده است.» مشخص نیست اشاره بنی گانتز به کدام کشورها و حملات است.

آقای گانتز در ادامه ابراز امیدواری کرد سفر «مهم» ماه آینده جو بایدن به منطقه، سبب تقویت این همکاری منطقه‌ای شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا طی روزهای ١٣ تا ۱۶ ژوئیه ابتدا به اسرائیل و سپس به عربستان سعودی می‌رود و با رهبران منطقه دیدار خواهد کرد.

ریاض از توافق‌های ابراهیم میان برخی از کشورهای عرب و اسرائیل حمایت می‌کند اما خود از عادی‌سازی روابط با این کشور خودداری کرده است.

با افزایش تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر، اسرائیل، عربستان، امارات متحده عربی، و بخش‌هایی از عراق هدف حملاتی پهپادی یا موشکی قرار گرفته‌اند که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران یا مسئولیت آنها را به عهده گرفته یا مسئول آن شناخته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG