لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

مقامات اسرائیل و چند کشور عرب «مخفیانه» درباره تهدیدات ایران گفت‌و‌گو کردند


رئیس ستاد ارتش اسرائیل، آویو کوخاوی - آرشیو
رئیس ستاد ارتش اسرائیل، آویو کوخاوی - آرشیو

بر اساس گزارش‌ها، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، آویو کوخاوی، در ماه مارس در شرم الشیخ مصر با رهبران نظامی ارشد عرب از جمله رئیس ستاد ارتش عربستان سعودی دیدار کرد تا در مورد مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی ایران گفتگو کند.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، این نشست زیر نظر آمریکا و با حضور ژنرال فرانک مکنزی، رئیس وقت ستاد فرماندهی مرکزی، سنتکام، برگزار شد.

در آن نشست «مخفیانه» فرماندهان ارشد نظامی اسرائیل، عربستان سعودی، قطر، مصر و اردن نیز حضور داشتند.

گزارش‌ شده است که امارات و بحرین نیز مقاماتی را به آن نشست فرستادند، اما از کویت و عمان نماینده‌ای شرکت نکرده است.

گفته می‌شود که مقامات شرکت کننده در نشست «به توافقی اصولی در مورد روش‌های اطلاع رسانی سریع در صورت شناسایی تهدیدات هوایی» دست یافتند.

اسرائیل و شماری از کشورهای عرب نگران توانایی‌های موشکی و پهپادی ایران هستند.

پیشتر نشریه اسرائيلی هاآرتص در مقاله‌ای نوشته بود که ایجاد یک سامانه دفاعی منطقه‌ای برای کمک به دولت‌ها بخ منظور مقابله با موشک‌های در حال توسعه و کروز و پهپادها، یکی از تمرکزهای اصلی سفر آتی جو بایدن به منطقه خاورمیانه خواهد بود.

هاآرتص گفته بود که پیوند سامانه‌های پدافند هوایی کشورهای عرب جنوب خلیج فارس به سامانه‌های هشدار اولیه اسرائیل می‌تواند زمان‌های اعلام هشدار حملات هوایی برای کشورهای خلیج فارس را در صورت حمله ایران به میزان زیادی افزایش دهد.

هاآرتص می‌گوید چنین امری به نفع اسرائيل نیز هست چرا که با نصب رادارهای اسرائيل در کشورهای جنوب خلیج فارس، اسرائيل زودتر از حمله موشکی ایران آگاه می‌شود.

XS
SM
MD
LG