لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

پدافند لیزری اسرائیل رهگیری آزمایشی پرتابه‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشت


تصویری از سامانه پدافندی گنبد آهنین در دره هولا در شمال اسرائیل. ۵ اوت ٢٠٢١
تصویری از سامانه پدافندی گنبد آهنین در دره هولا در شمال اسرائیل. ۵ اوت ٢٠٢١

وزارت دفاع اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد یک سامانه پدافند لیزری این کشور برای نخستین بار آزمایش رهگیری پهپادها، موشک‌ها، و دیگر تهدیدات هوایی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

به گزارش رویترز، اورشلیم به عنوان بخشی از طرح اتخاذ فناوری این‌چنینی و کاهش هزینه‌های سنگین کنونی که جهت سرنگون کردن پرتابه‌ها متحمل می‌شود، سرعت بهره‌برداری از رهگیرهای لیزری را افزایش داده است.

سرتیپ یانیو روتم از اداره تحقیقات و توسعه دفاعی وزارت دفاع اسرائیل در این ارتباط با اشاره به سهولت بهره‌گیری و مزایای چشمگیر اقتصادی استفاده از این سامانه، آن را «تغییردهنده بازی» نامیده است.

به گفته وی، اسرائیل طی دهه آینده چندین فرستنده لیزری در امتداد مرزهایش مستقر خواهد کرد.

بنا بر اعلام وزارت دفاع اسرائیل، این سامانه لیزری توانسته است در چندین سناریوی مختلف پهپادها، خمپاره‌ها، راکت‌ها، و موشک‌های ضد تانک را رهگیری و خنثی کند. مقام‌های اسرائیلی پیشتر گفته بودند این رهگیرها با استفاده از لیزر پهپادهای حمله‌ور و راکت‌های مورد استفاده توسط ستیزه‌جویان مورد حمایت جمهوری اسلامی را آن چنان داغ می‌کنند که از کار بیافتند.

لیزرهای پرقدرت افزوده‌ای به سامانه‌های دوربرد و کوتاه‌برد ضدموشکی کنونی اسرائیل هستند که هزینه‌های سرسام‌آوری را بر ارتش این کشور تحمیل کرده‌اند.

قرار است رهگیرهای لیزری اسرائیل ابتدا در جنوب این کشور جهت مقابله با گروه تروریستی حماس و سایر گروه‌های مسلح فلسطینی مورد استفاده قرار بگیرند.

XS
SM
MD
LG