لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۲

درخواست سناتورهای جمهوری‌خواه از جو بایدن برای حمایت از اسرائیل در برابر خطر جمهوری اسلامی


ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو
ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو

یازده سناتور جمهوری‌خواه از رئیس جمهوری آمریکا خواسته‌اند توانایی‌های نظامی مورد نیاز اسرائیل برای دفاع از خود و همچنین برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را فراهم کند.

این سناتورها روز پنج‌شنبه ۱۸ فروردین با ارسال نامه‌‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به «تهدیدهای بسیار جدی» جمهوری اسلامی علیه ایالات متحده و «متحدان و شرکای ما در خاورمیانه» - از جمله زرادخانه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم، ارائه موشک و پهپادهای مورد استفاده حوثی‌ها برای حمله به غیرنظامیان در عربستان سعودی و امارات، ارسال ده‌ها هزار راکت به حزب‌الله و حماس، حمله موشکی ماه گذشته به کنسولگری ایالات متحده در اربیل، و دیگر اقدامات بی‌ثبات‌کننده - از تلاش دولت ایالات متحده برای احیای برجام انتقاد کرد.

امضاکنندگان این نامه درخواست کرده‌اند که تجهیزات نظامی خریداری شده توسط اسرائیل، از جمله جنگنده‌های اف-۳۵ و اف-۱۵ و هواپیماهای سوختگیری هوایی، سریع و بدون اتلاف وقت تحویل داده شود.

این سناتورها همچنین از رئیس جمهوری آمریکا خواسته‌اند با حمایت مستمر از سامانه‌های «گنبد آهنین»، «فلاخن داود»، و «پیکان»، اطمینان یابد که اسرائیل از پدافند هوایی «توانمند و چندلایه» برای مقابله با حملات ایران و گروه‌های نیابتی آن برخوردار است.

جیمز ریش، نفر دوم کمیته روابط خارجی سنا، و چندین سناتور ارشد جمهوری‌خواه دیگر از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

XS
SM
MD
LG