لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

نامزد فرماندهی ارتش اسرائیل خواستار ترور مقامات سپاه شد


ایال ضمیر، از مهم‌ترین نامزدهای فرماندهی ارتش اسرائیل
ایال ضمیر، از مهم‌ترین نامزدهای فرماندهی ارتش اسرائیل

ایال ضمیر، از مهم‌ترین نامزدهای «فرماندهی ارتش اسرائیل» در گزارشی مفصل اعلام کرد: «ایران توانسته‌ است که جای پای خود را در سوریه محکم کند. او خواهان «افزایش ترور مقام‌های نظامی ایران، با هدف مهار چنین تلاش‌هایی» شد

ضمیر در یک گزارش ۷۴ صفحه‌ای که در موسسه واشنگتن، به‌عنوان محقق منتشر کرده، گفته‌است: «ایران توانسته زیرساخت‌های نظامی کاملی را در سوریه ایجاد کند. ایران موشک‌ها و پهپادهایی را در این کشور مستقر کرده که تهدیدی مستقیم و جدی برای اسرائیل محسوب می‌شوند».

این نظامی شناخته‌شده، سال گذشته به‌عنوان کارشناس نظامی مدعو در موسسه «مطالعات خاور نزدیک واشنگتن» حضور داشت. او این مقاله را با عنوان «مقابله با راهبرد منطقه‌ای ایران» منتشر کرده‌ است.

ایال ضمیر، اکنون یکی از کاندیداهای جانشینی آویو‌ کوخاوی، است که مقام «رئیس ستاد ارتش اسرائیل» را در اختیار دارد.

ضمیر در گزارش برشمرده نوشته است: «برخی از شبه‌نظامیان ایرانی در اردوگاه‌های ویژه در سوریه مستقر شده‌اند. آن‌ها در صورت حمله اسرائیل به حزب‌الله لبنان، می‌توانند موشک‌هایی را از عمق خاک سوریه به سمت اسرائیل شلیک کنند»

این نظامی ارشد اسرائیلی مدعی است: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مسئول فعالیت‌های مخفیانه، براندازی و دخالت در امور دولت‌ها، اقدام‌های تروریستی و ترورهای سیاسی در خاورمیانه و سراسر جهان و همچنین حفظ ارتباط با شریک‌های منطقه‌ای و جهانی خود است».

او می‌گوید: «تهدید منطقه‌ای ایران، تهدید اصلی امنیت ملی کشورهای منطقه است. این تهدید، منافع مشترک اسرائیل با کشورهای عربی خلیج فارس را قوام می‌دهد»

ضمیر متذکر شده‌است «در حالی که قوای ارتش ایران، قادر به مقابله با ارتش اسرائیل یا نیروهای آمریکایی در منطقه نیست، سپاه پاسداران، یکی از هشت شاخه نظامی جمهوری اسلامی است که نیروی قدس آن نه‌تنها مخوف‌ترین و پیشرفته‌ترین شاخه نظامی کشور است، بلکه به یک بازیگر قدرتمند سیاسی و اقتصادی نیز مبدل شده و مستقیماً به آیت‌الله خامنه‌ای پاسخ می‌دهد».

بر اساس ادعای ایال ضمیر «تخمین زده می‌شود که شبه‌نظامیان ایرانی حاضر در خاورمیانه، حزب‌الله در لبنان، شبه‌نظامیان شیعه در عراق، حوثی‌ها در یمن و تیپ‌های متحرک شیعه، در منطقه مجموعا در حدود ۲۰۰ هزار نفر نیرو‌ در اختیار دارند».

به اعتقاد ضمیر «دیگر شبه‌نظامیان ایرانی مستقر در سوریه، در صورت وقوع جنگ نه‌فقط با شلیک موشک، بلکه در کنار حزب‌الله خواهند جنگید.»

ضمیر برآورد کرده‌است «انتقال این نیروها به مرز سوریه و اسرائیل برای جنگ در بلندی‌های جولان و مهار نیروهای ارتش اسرائیل، یا انتقال آن‌ها به لبنان برای جنگ در کنار حزب‌الله علیه اسرائیل، در اندک‌‌زمانی ممکن خواهد بود.»

نامزد فرماندهی ارتش اسرائیل باور دارد «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، ستون فقرات حکومت ایران و ابزار اصلی آن برای تسلط بر منطقه است.»

ایال ضمیر راه‌هایی را فهرست کرده که بر اساس آن «اسرائیل و متحدانش می‌توانند از تلاش‌های سپاه برای تقویت نیروهای نیابتی خود، جلوگیری کنند». او در این گزارش به‌ صراحت خواستار «هدف قرار دادن رهبران، فرماندهان و عوامل کلیدی سپاه شده که پشت برنامه‌ریزی و اجرای برخی حمله‌ها قرار دارند».

ضمیر در راستای انجام قتل‌های هدفمند، مورد «کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس» را مثال می‌زند که در بغداد توسط ایالات متحده انجام شد.

از نظر این کارشناس و فرمانده ارشد نظامی، راه دیگر برای مقابله با سپاه «صدور حکم بازداشت بین‌المللی علیه این افراد» است.

ایال ضمیر، همچنین گفته‌است که باید اقدام‌های بیشتری «علیه تاسیسات ایران از جمله سایت‌های استقرار موشک‌ها، کارخانه‌های تولید موشک و همچنین پدافند هوایی و خطوط تدارکاتی آن» انجام شود.

XS
SM
MD
LG